Вести

ВУЧИЋ: ТЕШКО ДО КОМПРОМИСА О КИМ, МОРАМО ДА СЕ ПОНАШАМО ОДГОВОРНО

Председник Србије је рекао да ће тешко доћи до компромиса о Косову, али да ми морамо да се понашамо одговорно.

"Не смемо на понашање Приштине, типа 'радите ви Срби шта хоћете, ми смо независни', да узвраћамо да онда 'нећемо ништа'", поручио је Вучић.

Рекао је да морамо да учествујемо у разговорима, да се боримо и да покушамо да дођемо до решења.

"И не треба да се плашимо решења, јер сам ја видео страшан страх код свих наших људи, од било каквог решења. Најбоље да се никада ништа не реши, да бауљамо унапред, чекамо прилику за неки нови сукоб, из којег бисмо изашли тако што бисмо нестали, у сваком смислу – физичком, политичком, економском и сваком другом смислу", истакао је Вучић.

Додао је да не може више те ствари да објашњава онима којима то није јасно и истакао да то није зато што су Албанци јаки, него што и данас против себе, "у смислу косовске независности, имамо Американце и многе друге моћне земље", као што смо и некада имали.

"Хоће ли се то променити за пет-десет година? Тешко. Неко ће рећи да се ствари у свету мењају. Мењају се, већа је снага данас и Кине, Русије, Турске и многих других, али, да ли се нешто на терену битније променило, осим што је Срба мање свуда, и у Београду?", упитао је Вучић.

Додао је да ће зато Албанци на КиМ и даље да "гурају и траже највећи могући притисак на Србију како би се то решило".

"Они сматрају да је то већ завршено, ми смо независна земља као Косово, а ви Срби радите шта хоћете", рекао је Вучић. Зато неће ни формирати Заједницу српских општина, указао је председник Србије. Рекао је да су они јуче на састанку Брдо-Бриони процес почели да говоре да су кренули са управљачким тимом и то тек да би испунили форму.

"Неће они то да раде, па то су рекли јуче и онај Енвер Хоџај и прекјуче Блерим Шаља. Обојица су рекли да неће да формирају ЗСО, него тек да је ЗСО максимум онога што Срби могу да добију као коначно решење ако признају независност", рекао је Вучић у изјави новинарима.

Додао је да Албанци у Приштини не разумеју да је то њихова обавеза по Бриселском споразуму, у којем се, подсећа, нигде не спомиње независност, као ни УН.

"Нигде им се не помињу УН, иако је у првобитном нацрту то стајало, али ја нисам желео то да прихватим, онда су уследили притисци које нисмо желели да прихватимо, одолели смо им, и тога нема. Али они као да немају стварни текст, него нацрт, па сањају о неким стварима, али не желе да испуне своје обавезе и ја вам кажем унапред – неће их испунити", рекао је председник.

Поновио је да је јуче на састанку Брдо-Бриони упитао Хрватску и Босну и Херцеговину кога лажу да имају 4,4 милиона становника, односно 3,5 милиона, те кога Србија лаже да има 7,3 милиона становника.

"И сви знамо да је све то значајно мање и да је сваког дана све мање, само волимо да додамо по 400, 500.000 да бисмо изгледали јаче", рекао је Вучић.

 

Нека се они свађају, а ми да се некако склонимо по страни

Има наде за побољшање односа са Хрватском и гледаћемо да бар нешто урадимо, иако не мислим да смо за било шта криви, изјавио је председник Србије Александар Вучић. Александар Вучић је на питање новинара да ли има наде за побољшање односа са Хрватском рекао да има.

"Рекао сам већ оно што сви мисле. Смеју нам се сви у свету", рекао је председник Србије после испраћаја четворо бициклиста на туру "Мост пријатељства" од Стамбол капије у Београду до Београдске капије у Истанбулу.

Држава мора да штити своје достојанство, али, додаје, "све је постало помало бесмислено".

"Можда је боље да само ћутите и пустите их да раде шта хоће и то је то. Ако ништа, бар да не могу да нам говоре 'исти сте сви, нема разлике међу вама'. Нека се свађају са Словенцима и Црногорцима око границе, са Мађарима око Ине. Ми да се некако склонимо по страни", рекао је Вучић.

 

Биће значајних промена у војсци и полицији

Одговарајући на питања о војсци, председник је рекао да ће бити значајних промена у војсци и полицији, а о наследнику начелника Генералштаба каже да тренутно не размишља.

"Нисам ни знао да му истиче мандат, није ме војни кабинет упозорио", рекао је Вучић новинарима на питање ко ће наследити актуелног начелника Генералштаба, којем мандат истиче у јуну, и додао да је "у сваком случају, оптерећен многим другим стварима, пре свега Косовом".

Промена у Војсци ће, истакао је председник, свакако бити, и то значајних.

"Не може да се догоди да кад вам дође генерална инспекција у неку јединицу, пола те јединице није ту. И то не зато што нешто раде, већ зато што знају да не могу да савладају одређене физичке и друге препреке. Шта онда да радимо с 'миговима' и другим стварима", упитао је Вучић.

Начелно остаје оцена, према председнику, да је у војсци иначе до сада већ доста тога поправљено, те да је Војска, како каже, свакако једна од најбољих, ако не и најбољи систем у земљи.

 

Надам се Путиновом позиву

Председник Вучић је изјавио да досад није добио позивницу за инаугурацију руског председника Владимира Путина, али није искључио могућност да се то догоди.

"Можда добијем позив за дан-два, видећемо, још не знам. Да сачекамо још који дан да видимо да ли ће Србија добити званичан позив. Ми имамо одличне односе са Руском Федерацијом. Желимо да имамо још боље", рекао је Вучић.

Приметио је, међутим, да је мало лидера у свету, изузев турског председника Реџепа Тајипа Ердогана, који су, попут њега, имали толико састанака са Путином, и нагласио да је Србија независна земља.

"Независна после много година и у доношењу својих одлука. Да будете независни у свему томе потребна вам је много снажнија економија, потребно вам је много снажније руководство него што смо имали. Потребно вам је да издржите многе ствари у међународној арени које није једноставно издржати", објаснио је Вучић.

За ту врсту поштовања, приметио је, треба показати и већу врсту одговорности и већи степен озбиљности, али и издржати многе ствари које иначе не бисте морали.

"Али, то је избор Србије. Избор Србије је њен пут ка ЕУ и њено пријатељство са Русијом, Кином и Турском и да никоме не дозволи да се у то меша. И да не уведе санкције Руској Федерацији. Избор Србије је да буде војно неутрална", каже председник Србије.

Зато, додао је Вучић, Србија мора да јача и у војном смислу, а да ли су сви увек задовољни, прокоментарисао је, и закључио да су сви увек помало незадовољни. Али, то је најбољи доказ да водимо најбољу политику у интересу Србије, рекао је Вучић, уз опаску да његов посао није да се било коме додворава, већ да проналази најбоље решење за наше грађане.

"Ја се и даље надам скорашњем позиву, а да ли ће га бити – видећемо. Не могу да кажем да очекујем, надам се (Путиновом позиву). Ових дана ћемо имати потврду или негацију овог што сам рекао", закључио је Вучић.

 

Турска – земља која нам је много помогла

Председник Вучић је, након што је испратио пут Истанбула српске и турске бициклисте, рекао да је Турска земља која нам је много помогла, подсетивши на њихову помоћ након катастрофалних поплава 2014, те поручио да смо на томе бескрајно захвални, али и пожелео још више туриста и инвеститора из те земље.

Подсетио је и да имамо одличне политичке односе, који су омогућили да размена између две земље стално расте, те да нам је, рецимо, само извоз говедине у ту земљу обезбедио да њена цена порасте за 20 одсто.

"И то је тек почетак и тек ћемо имати прилику, у различитим сферама друштвеног живота. Ми претходних дана напорно радимо на томе. Били су људи на основу договора са Ердоганом и Бакиром Изетбеговићем и уговорили смо градњу деонице пута Чачак–Пожега", рекао је Вучић наводећи све деонице, те закључио да данас о томе може да говори јер су финансијски резултати након три месеца изванредни, а можемо да кажемо да ћемо и после априла имати суфицит. А то, додао је, значи да ћемо имати осетне додатне промене на боље и узлазни тренд плата и пензија, због чега је честитао влади и свима који на томе раде.

Вучић је још једном захвалио турским пријатељима и поручио да с радошћу очекује сусрете са председником Ердоганом. Има много тема о којима ће разговарати, додао је, наводећи да су турски туристи постали најбројнији у Србији, те приметио да остају по два, три дана и обилазе све наше знаменитости, што, каже, не верује да наши туристи чине кад оду у Турску.

"Они редовно обилазе Стамбол капију, а не верујем да ми кад одемо тамо проналазимо лако Београдску капију. Али то ће се променити, јер грађани Србије воле Истанбул, који нам је ближи од Анкаре. Ја идем у Анкару јер је главни град, али Срби воле Истанбул, тамо смо увек ишли и тако ће да остане", уверен је Вучић.

 

Нећемо у НАТО, водимо своју политику

Председник Вучић поновио је да Србија нема никавих аспирација за улазак у било какве војне савезе, па ни у НАТО, те да сматра да је политика коју данас водимо најбоља и најсигурнија за Србију. Вучић је то рекао одговарајући на питања новинара у вези са представљеном Охридском групом за подршку Македонији на евроатлантском путу, коју чине бивши званичници и дипломате ЕУ и НАТО-а, и додао да им и не треба та група и да је довољно да се њихови грађани тако изјасне.

"Србија нема никавих аспирација за улазак у било какве војне савезе па ни у НАТО. Ако нека друга власт и нека друга влада буде желела то да уради, сасвим сам сигуран да им никаква група неће бити потребна. А, што се мене тиче, не мислим да је то пут Србије и да је то најбољи пут Србије", рекао је Вучић.

Сматра да је политика коју данас водимо најбоља, најпаметнија и најсигурнија за Србију.

"Као што видите, Србија је последњих неколико година најпре успела да се извуче из банкротства, да спусти незапосленост више него двоструко, да трећу годину заредом има суфицит у буџету, успела једина да значајно смањује јавни дуг што први пут говори Фискални савет. Када сам постао председник владе био је јавни дуг 77 одсто, данас је 57 одсто, а биће 51 одсто", рекао је Вучић.

Како је рекао, тамо где имамо лоше резултате и због чега не може ни да се радује ни расту БДП-а од 4,5 одсто ни другим добрим стварима које смо урадили, је број рођених у нашој земљи.

"Не знам шта да радимо, све светске стручњаке, све који могу да нам помогну позваћемо. За то нам је потребно пет група ако можемо да нађемо најбољих и настручнијих људи, али пре свега мислим да је важно да грађани осете да могу да имају бољу будућност да не би губили велики број људи", навео је председник Србије.

Још једном је поручио да политику нећемо да мењамо, да ћемо имати пријатељске односе са Русијом, да јој нећемо уводити санкције, да нећемо да идемо у војне савезе, да нећемо у НАТО, и да ћемо да се "држимо наших постулата и политике да нам земља иде убрзано напред и да сачувамо мир и стабилност што је од највећег значаја".

 

 

 

извор: РТС