Вести

ВУЧИЋ: СУСРЕТ С МАКРОНОМ ОД ИЗУЗЕТНОГ ЗНАЧАЈА ЗА СРБИЈУ

Председник Србије Александар Вучић оцењује да ће његов данашњи састанак са председником Француске Емануелом Макороном бити од велике важности за Србију, будући да је председник Француске један од две најважније фигуре у Европи и свету.

"Председник Макрон ужива огроман лични углед на свим меридијанима", рекао је Вучић у изјави новинарима пред сусрет са шефом француске државе, и истакао да очекује да на данашњем билатералном састанку "буду створени услови да Макрон, како је и сам у писму навео, посети Србију".

"То би била прва посета после 2000. године" једног француског председника, подсетио је Вучић.

"Требало нам је цело ''пунолетство'' да нам дође нови председник. Подсетићу вас, тада је Ширак дошао, непосредно после 5. октобра, што је било ''супер, Срби, променили сте власт, дошао сам'' и то је било поштовање, у том тренутку, према новим властима у Србији. Ако би дошло до те посете након 18 година, то би било веома важно за нашу земљу, за унапређење односа и ставило би Србију у значајнију сферу интересовања Француске републике", рекао је Вучић.

Он је указао на значај подршке Француске Србији на њеном путу ка ЕУ, али и све бољих економских односа. Француска би, додао је Вучић, могла да има утицај и у очувању мира и стабилности у региону.

"Стабилност и мир би било много лакше очувати уколико бисмо имали подршку данас снажне, угледне Француске која има све већи утицај у Европи и свету. Председник Макрон ужива огроман лични углед на свим меридијанима и зато очекујем да данас, а договорено је да имамо такву врсту кратког састанка, да ћемо створити услове да Макрон, како је сам у писму рекао, посети Србију", рекао је Вучић.

Он се осврнуо и на економске односе Србије и Француске:

"Наша трговинска размена у 2017. години у првих десет месеци је за 11,3 одсто већа у односу на 2016. У 2016. то је било око 900 милиона евра, очекујемо да то овде године дође на милијарду евра", рекао је Вучић. Додаје да је извоз Србије порастао за 17,8 одсто, а увоз у Србију за 6,7 одсто.

"То говори о значају Француске за Србију. Када томе додате чињеницу да је Суец Енвајормент ушао у прву велику инвестицију, не само у Србији већ у региону, у оквиру јавно-приватног партнерства, а тиче се прераде отпада у Винчи, инвестиција од 300 милиона евра, када имате у виду чињеницу да је француски Ванси један од понуђача за коцесију за београдски аеродром, где ће и инвестиција и плаћање унапред бити велики за Србију, ако победе на тендеру, дакле све то говори о све већој заинтересованости Француза за Србију и све већим спонама између две земље", рекао је Вучић.

Додаје, да се очекује убрзање разговора за француским компанијама за београдски метро "како би 2020. године могло да се крене у изградњу".

"Дефинисане су коначно у пројектним задацима прва и друга линија београдског метроа, прошли смо припремне фазе и време је да се сада тај, рекао бих, суштински део, убрза и да са Французима тај посао полако, али сигурно приводимо крају", рекао је Вучић.

 

Кад сте ван клуба то је тако, зато и хоћемо у клуб

Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас, поводом отварања само два поглавља у преговорима ЕУ са Србијом, да нема никакав провлем с тим колико поглавља Брисел одлучи да отвори, те да је важно да ми обавимо посао који је на нама.

"Кад сте ''ван клуба'' све је дозвољено..Зато и хоћемо да будемо у ''клубу''", приметио је председник Вучић истичући да Србија добија оно што Брисел мисли да наша земља заслужује.

На коментаре и примедбе земаља чланица на напредак Србије у области владавине права, права националних мањина и друге, који су се могли чути ових дана, одговорио је, поред осталог, и овако:

"Дакле, уколико би Србија сутра увела санкције Русији, уколико би признала независно Косово, видели би сте да би смо били шампиони у одбрани права национаних мањина истог дана, правосуђе цвета, ефикасно и независно и све друго", указао је Вучић.

Навео је и да ће сада сви да га демантују, али и поручио да је већ политички ветеран, да не постоји састанак на којем није био, иоле важан политичар у свету са којим није био и којег не познаје.

"Знам како те ствари иду. Они свој посао, ми свој. Наш посао је Србија - да бринемо о својој земљи и ми ћемо да наставимо да бринемо о томе", поручио је Вучић. Поновио је да никада није молио за поглавља, нити ће.

"Безброј пута сам рекао - хоћете да отворите поглавља - хоћете, нећете да отворите - немојте", додао је.

"Србија треба да добије оно што заслужује, односно оно што ви мислите да Србија заслужује. И то је такође у реду и немам никакав проблем са тим. Хоћете једно - хвала. Хоћете два - много вам хвала. Нећете ниједно - опет вам хвала. Наше је да радимо да обављамо свој посао питајте Мађаре у Србији да ли су задовољнији од Срба у Хрватској или да не говорим од неких других у Словенији, Летонији, Бугарској", навео је председник Србије.

Како је рекао, када сте "ван клуба" све је дозвољено и због тога и хоћемо да будемо у "клубу", односно чланица ЕУ. На питање да ли сматра да су на делу према Србији двоструки аршини, Вучић је приметио да нису увек и у свему:

"Када говоре о правосуђу, сигурно су у праву. Иако има велики број часних судија, ја пре свега мислим да је наше правосуђе неефикасно. Да ли има политичког утицаја? Сигурно да да. Када једна политичка странка као што је ДС постави све судије и тужиоце у тобожњој реформи правосуђа, сигурно да тих проблема има", подвукао је Вучић.

"Видели сте, уосталом, Мишковићевог ''приватног судију'', који је данас постао званично високи функционер Јеремићеве странке. Очигледан, брутални полтички утицај, и то су људи из Европе сасвим у праву - уверен сам да су на то мислили", приметио је председник Србије.

Кад је реч о коментарима земаља чланица у погледу статуса и права националних мањина у Србији и закона које треба с тим у вези донети, рекао да ће Србија размотрити који ће од модела, који су примењени у земљама чланицама, прихватити.

"Да ли хрватски модел, у којем се врши свакодневна асимилација оно мало преосталих Срба? Или да прихватимо летонски модел, или словеначки или бугарски. Не знам на који модел мисле, али, нека нас обавесте који од тих модела треба да прихватимо", рекао је Вучић.

Он је захвалио мађарској Влади и министру спољних послова Мађарске Петеру Сијарту који је говорио похвално о правима националних мањина у Србији, а он, каже Вучић, има највише права да о томе говори, јер је мађарска мањина најбројнија, и који је рекао, на свим састанцима у Бриселу по том питању, да било добро да се многе земље ЕУ угледају на Србију по правима националних мањина.

"Али, ако они мисле да ми грешимо и да би требало више да преузмемо од Хрвата, Словенаца, Бугара, Летонаца, ми можемо и то да прихватимо као модел".

Извор: Танјуг