Вести

ВУЧИЋ: СРБИЈА ЖЕЛИ У ЕУ И ТО ЈЕ ЗА НАС ВАЖНО

Председник Србије Александар Вучић пренео је да је на видео Самиту ЕУ - Западни Балкан указао да је потребно да се мање говори о перспективи, а више о процесу проширења, да Србија жели у ЕУ и да зато и желимо ту врсту конкретног одговора.

Вучић је рекао да је за Србију веома важно учешће на конференцији, а да је добро да су све земље Уније, осим две, биле присутне, укључујући земље региона, које су чланице ЕУ.

Говорило се, како је рекао, пре свега, о ЕУ путу, а три теме су доминирале - економски опоравак, наставак реформи и процес даљег приближавања ЕУ, и треће, кроз говоре најважнијих званичника Уније, велика подршка Мирославу Лајчаку и разговорима Београда и Приштине.

"Ја сам говорио пред крај, имао сам прилику да све чујем, и рекао сам ставове Србије. Захвални смо за економску подршку, тражили смо нешто више грантова од зајмова", рекао је Вучић.

Председник је пренео да је рекао и да Србија нема превелике проблеме и да очекује да ћемо имати највећи раст у Европи.

"И да је за нас од пресудног значаја политички и геополитички аспект, да се мање говори о перспективи, а више о процесу проширења. Србија жели у ЕУ и то је за нас важно и желимо ту врсту конкретног одговора", рекао је Вучић.

Не прихватам уцене Приштине, то у ЕУ морају да разумеју

Вучић је рекао да се у дијалог улази у најбољој вери и намери да се разговором дође до договора, те да не прихвата уцене Приштине, какве су се могле чути и на данашњем загребачком самиту ЕУ - Западни Балкан.

Преносећи да је дијалог био тема самита, Вучић је рекао да је Унија врло снажно подржала свог изасланика за дијалог Мирослава Лајчака, а он је, поновио да Србија поштује европског дипломату и да се радује наставку дијалога, те да жели компромисно решење.

„Међутим, морају да разумеју позицију Србије да не прихватамо уцене из Приштине, које смо чули и данас, да дијалог има смисла само ако Београд призна Kосово. У дијалог се улази у најбољој вери и намери да разговарате и постижете договор. Не можете унапред да кажете шта је садржај разговора“, рекао је Вучић.

Вучић је рекао да је било добро што је на данашњем састанку потврђена европска перспектива региона.

Ако не можемо у ЕУ у наредних годину, до четири године, како због ситуације у ЕУ, тако и код нас, јер не потцењујемо наше недостатке, важно је, рекао је Вучић, да помогну да отворимо све границе на Балкану, а онда отворених граница да идемо ка неком шенгенском простору, како би имали улазак у Мађарску и Бугарску без докумената и задржавања на границама.

Вучић је потврдио незваничне информације да је немачка канцеларка Ангела Меркел највећи део говора данас посветила дијалогу, али да су то учинили и неки други.

Вучић је рекао да је од Виктора Орбана и још неких регионалних лидера из ЕУ први пут чуо став да колико је Балкану потребан ЕУ, толико је Унији потребан Балкан.

„То је први пут да је неко то на недвосмислен начин тако јасно рекао. Видео сам код неких мало неверицу, код неких одобравање”, рекао је Вучић.

Вучић је рекао да су о Србији изванредно говорили грчки и бугарски премијери Kиријакос Мицотакис и Бојко Борисов.

Вучић је рекао и да је примећена донација Србије ЕУ за развој вакцине.

Упитан да ли је било речи о наводом геополитичком јачању утицаја Kине и Русије у нашем региону, Вучић је рекао да су највећи број тих људи наши пријатељи, и да би неко ко би рекао нешто то учинио не помињући Србију.

Вучић је нагласио да, ма колико је непријатно када се чују или читају у појединим медијима, примедбе због сарадње са Kином и Русијом, посао представника држава је да се понашају у интересу грађана.

Вучић је рекао да се Србија налази на европском путу, да ће њиме наставити, али и да је, захваљујући изградњи добрих односа, веома добро прошла кроз тешку корона кризу.

“Били смо створени да прођемо као и Италија, јер смо имали највећи број повратника, да не говорим о старости нашег становништва, степену развоја земље, да хигијена није на највишем европском нивоу. Све се поклопило да буде лоше, а успели смо зато што смо отворени за сарадњу са свима. Зато што имамо своју слободарску политику. За нас је ЕУ стратешки циљ, али нећемо говорити ружне ствари против наших других партнера да би се неком додворавали”, рекао је Вучић.

Тражио сам изузетак за Србију у вези са челиком

Вучић је рекао да је током оба данашња видео састанка, са лидерима ЕУ и Западног Балкана, затражио изузетак за Србију у вези са производњом и извозом челика, те да је од европских партнера добио одговор да ће то питање бити разматрано.

“Замолио сам председницу ЕK Урсулу Фон дер Лајен. То је за нас од страховитог значаја и она је обећала да ће то погледати", рекао је Вучић и додао да поштује стрпљење које је Дер Лајен показала, као и Шарл Мишел, Жозеп Борел, јер је самит трајао пре подне три и поподне три и по сата, а свега неколико учесника, није се померило са столице.

Вучић је рекао да је у два наврата инсистирао на том питању, јер је смедеревска Железара наш највећи извозник и суштина нашег економског раста, који не држи само око 5.000 запослених, него и око 10.000-15.000 људи у кооперантским предузећима.

“Они су рекли да ће то да погледају и да ће то да буде разматрано на најбољи начин. Захвалан сам и Доналду Туску, што је тражио и молио Фон дер Лајен да помогне Србији по том питању”, рекао је Вучић.

Србија можда једина у Европи без негативног привредног раста

Може да се догоди да Србија по привредном расту ове године уопште не буде у минусу и да будемо једина земља у Европи која неће имати негативни раст, рекао је Вучић поводом процена Европске комисије да ће цела еврозона, регион, па и Србија имати пад БДП због последица епидемије корона вируса.

"Знам да људи нису научили и да је обично коментар - јесте ми ћемо баш да будемо најбољи. Али, кажем - ми ћемо да будемо најбољи", рекао је Вучић.

Вучић је рекао да то говори, иако је увек конзервативан и скептичан у проценама, али да може то да каже пошто је Србија на изванредном путу, због чега ће наша земља брже и лакше пребродити кризу него друге земље.

Вучић је рекао да то не значи да ћемо бити богатији од Немачке, јер нам је потребно још 50 или 100 година да сустигнемо земље за којима смо деценијама заостајали.

Вучић је навео да се Србија у овој кризи брже отворила од других земаља, да ће за дан или два почети да раде и тржни центри, да смо отворили највећи део фабрика и да ће од 11. маја радити скоро све, осим неких изузетака.

Вучић је рекао да је важно да се отворе и Немачка и Европа, јер су то наши партнери.

Упитан да прокоментарише то што је ЕИБ најавила велику помоћ за Западни Балкан 1,7 милијарди евра, Вучић је рекао да ми са њима већ имамо велику сарадњу.

"И данас, једна од ствари на којој смо инсистирали била је да дају нешто више грантова, пошто они дозвољавају до 20 одсто поклон пара за велике пројекте".

Вучић је рекао да још нисмо успели да добијемо тих 20 одсто за аутопут од Ниша до Мердара, али да смо добили значајан грант.

"Нама не треба страховито повећање јавног дуга, јер нећемо да задужујемо нашу децу, као што су радили неки пре нас. Гледамо да држимо јавни дуг испод 60 одсто и да сачувамо ликвидност у држави и за наша јавна предузећа и микро, мала и средња предузећа и ми ћемо успети у томе. Нема никаквих сумњи по том питању".

Вучић је рекао да је економска будућност Србија добра, као и да се политички налазимо на еворпском путу.

"Верујем у храброст, посебно током немачког председавања да могу да се предузму значајније политичке одлуке у односу на претходни период, ако смем то на такав начин да дефинишем. Мислим, пре свега на европску будућност Србије и региона", рекао је Вучић.

Пустите корекцију граница, нисмо ни сели да разговарамо...

Вучић је рекао да још није почео било какав разговор између Београда и Приштине, тако да се не може говорити ни о било каквим решењима.

Поводом изјаве шефа европске дипломатије Жозепа Борела да се не би супротставио корекцији граница ако би се две стране о томе договориле, Вучић је рекао:

"Ма пустите корекцију граница, ми нисмо сели ни да разговарамо".

Вучић је у разгвору упитао и зашто инсистирамо на томе шта ће да буде решење.

"Ја немам појма, нисмо сели да разговарамо", рекао је Вучић и додао да се једино зна оно на чему Албанци по сваку цену инсистирају, а то је да Србија призна Kосово као суверену земљу.

"Стално се инсистира на нечему другом, а о чему нико не говори, ја то нисам чуо од Немаца, нисам чуо ни од кога. Можемо ли ми да кажемо ''признајемо независно Kосово''? Ја не могу, али ако људи у Србији имају некога бољег, некога ко то може, нека узму тога, председнички избори су за годину и по дана", рекао је Вучић.

Вучић је рекао да када почнемо да разговарамо, онда ће се видети, а до тога још није дошло.

Некима ни још 4 године не би било довољно за изборе

Вучић је рекао да некима не би било довољно ни још четири године да се спреме за изборе, јер мисле да ће нешто да им падне са неба, а неће.

Вучић је рекао да су избори већ практично одлагани четири месеца, као и да нема тог насиља које ће некога да доведе на власт, јер ће људи да гласају за рад и марљивост.

Вучић је рекао да ће народ одлучити за кога је на изборима 21. јуна, али је позвао политичке противнике да не позивају и не воде друге људе у нешто због чега ће да плаћају законску цену.

Вучић је рекао да ће кампања бити тешка, али да верује да ће бити фер.

"Лично ћу се трудити да позитивним порукама, а не претњама којима сам изложен, покушамо да подигнемо лествицу на виши ниво и да покажемо да Србија може да буде испред многих европских земља", рекао је Вучић.

Упитан да прокоментарише различите поруке о изборима у Србији, које имају Жозеп Борел да су избори важни и да бојкот није реалан, и Тање Фајон, Вучић је истакао да они не могу да се пореде, односно да њихови ставови немају исту тежину:

"Борел је високи функционер, европски комесар, Фајон је, уз сво поштовање, само један од чланова парламета, ништа више", рекао је Вучић.

Вучић је рекао да је нормално да у социјалистичкој интернационали буде таквих људи, као и да у ЕПП има оних који ће да кажу да су избори решење.

 

 

Извор: Танјуг/РТС