Вести

ВУЧИЋ: РАСТЕ ЗНАЧАЈ САРАДЊЕ С ПОЉСКОМ, КАО И ЊЕН ЗНАЧАЈ У ЕУ

Значај сарадње наше земље с Пољском расте све више, као што расте и њен значај у ЕУ, рекао је данас председник Србије Александар Вучић након разговора са председником Пољске Анџејем Дудом у Давосу. Он је подсетио да је током прошле године трговинска размена са Пољском била око 1,2 милијарди евра и да се она увећава из године у годину.

"Пољска је земља која је 15 по нашем извозу, а шеста по нашем увозу. Њен значај у Србији расте као што расте значај Пољске у ЕУ", нагласио је Вучић и додао да верује да ће имати прилику ове године да угости председника Пољске у Србији.

Он се Пољској захвалио на изузетној подршци коју пружа Србији на њеном европском путу. Председник Пољске се, како каже, током разговора највише интересовао о односима Београда и Приштине, али и о ситуацији у БиХ.

"Мислим да смо наишли на један веома пријатељски амбијент и да је човек добро разумео шта се дешава", рекао је Вучић.

Он је додао да су разговарали и о инвестицијама, да је Србија успела да сачува пољску инвестицију Телефоника у Зајечару који су преузели каблове Зајечар. Пољске инвестиције су, подсећа, стигле и у смедеревску млекару, као и у Прву Искру у Баричу.

"Долази све више пољских инвеститора. Ми желимо да их угостимо, желимо да дођу у нашу земљу", нагласио је он.

Инвестиције су, како каже биле тема и са председником Француске Емануелом Макроном, који је потврдио свој долазак у Србију.

Председник је у давосу присуствовао скуповима које су организовали италијански премијер, немачка канцекларка, француски предсеник.

 

Ако је дијалог само да признамо Косово - хвала, довиђења

Ако неко мисли да је идеја процеса нормализације односа Београда и Приштине само да Србија мора да призна Косово и то је то, онда - хвала, довиђења, рекао је данас председник Србије Александар Вучић.

Вучић је то рекао на питање новинара да ли постоји могућност да се организује међународна конференција на којој би се питање КиМ решило, уместо "мрцварења" у Бриселу, које траје већ годинама. Председник начелно не одбацује ни ту могућност, мада се, како каже, плаши да би евентуална конференција "прошла без договора".

Вучић је објаснио да,о каквом год формату да је реч, "неко мора да покаже добру вољу, да разуме да је компромис не само да очекујете у којој ћете форми добити све", као што то, приметио је, Тачи очекује, већ морају да постоје уступци са обе стране.

"Ако сте у стању да то урадите, спремни смо да разговарамо. Ако ви кажете 'Србија мора да призна Косово и то је то', онда, 'хвала, довиђења'", поручио је Вучић.

На питање да ли је Приштина спремна на компромисе, одговорио је да није у стању да говори у њиховово име.

"Биће они по ходницима, видим да имају довољно слободног времена, па их питајте", казао је Вучић новинарима.

На питања о разговору са Тачијем, Вучић је рекао да је са председником привремених институција у Приштини говорио о наставку дијалога и проблемима који су на путу нормализацији односа.

"Имали смо састанке са Албанцима који су овде представљени у складу са оним како је договорено, дакле Косово звездица Резолуција 12 44", рекао је српски председник. Како је рекао, са Тачијем је разговарао о наставку дијалога, наставку решавања проблема, али и да не разуме зашто су у решавању убиства прихватили само размену информација, а не учешће Србије у дијалогу, ваљда је мислио истрази,али и да се ми надамо да ће пронаћи убице Оливера Ивановића.

Председник Србије је навео да је важно да наставимо да разговарамо и да размишљамо о будућности и српског и албанског народа.

На констатацију да ће учествовати на више скупова на којима се "заправо говори и о Србији и Косову" и на питање да ли то треба да нас радује или забрине, председник Србије је рекао да се овде не говори о Србији и Косову, већ о Београду и Приштини, а да Тачи говори о Србији и Косову, док неки не говоре уопште о Србији и Косову.

"Да, говори се о нашим односима и није лака година пред нама, у сваком случају. Пошто не могу да коментаришем глупости које поједини људи на српској политичкој сцени изговарају. Ми морамо да одлучимо шта је то што можемо, шта је то што желимо, хоћемо у будућности, и да имамо реалан и озбиљан приступ да изгубимо најмање што морамо, а да добијемо највише што можемо", рекао је Вучић.

Он је навео да је безброј пута рекао да ситуација у којој се ми и Приштина договарамо мора да буде таква да и једни и други морамо да будемо помало љути и незадовољни.

"Ако неко мисли да неко може да добије све, а да други не добије ништа, мислим да је то погрешан пут и да неће довести никада ни до каквог решења", додао је Вучић.

А истовремено, указао је, ако неко мисли да би требало да "забија главу у песак" и да кажемо да нам није потребно 2,6 милијарди инвестиција, као што смо их имали 2017. године, тај мора да разуме, да плате и пензије које се исплаћују и увећавају почивају на већој економској снази Србије.

"Ако неко мисли да треба економски земљу да уништимо, као и њен међународни углед, и да кажемо 'баш нас брига за све што се дешава око нас', онда то кажите грађанима Србије, којима треба да кажете да они не треба да живе - или да живе пристојно као што живи сав пристојан и нормалан свет", нагалсио је председник Србије.

Оценио је да је потребно наћи баланс између потреба данашњице и онога што желимо у будућности и наравно наших одређених историјских права и историјских обавеза. Председник Вучић је најавио да ће српска делагација у Давосу имати разговоре са више компанија, али указао да је све то делом зависно и од стабилности и политичког амбијента.

"Премијерка Брнабић ће имати више разговора са компанијама, а мене ће да море углавном око КиМ. Не мислим да ћемо имати проблема са довођењем инвеститора, то зависи од политичког амбијента који ћемо да креирамо. То је за нас од кључног значаја. Ако будемо имали добар политички амбијент и будемо сачували стабилност и мир, никаквих проблема са довођењем инвеститора нећемо имати, а то је показала и концесија за аеродром Београд. Нико није могао да очекује да ћемо добити 501 милион евра, што нису оствариле ни много развијеније земље са много већим бројем путника'', казао је он.

Вучић је потврдио да добрим делом инвестиције зависе и од наставка дијалога као и решавања питања КиМ.

"Мислим да то нико не може да крије. Без тога нема ни наставка нашег европског пута'', подвукао је он додајући да можемо да купимо још три или шест месеци, али да ћемо после тога бити заглављени.

 

извор: Танјуг