Вести

Вучић: Противим се мешању у уређивачку политику

Премијер Александар Вучић поручио је данас да је за владу слобода медија и говора од великог значаја и да се противи притисцима и мешању у уређивачку политику, која не долази из владе или његовог непосредног окружења.

Вучић је на отварању конференције Медијског форума Југоисточне Европе у Београду онима који евентуално утичу на медије како би заштитили његово дело поручио да нема потребе да га неко други брани јер је способан да то сам учини.

- Као председник владе ћу се трудити да будем отворен за медије, новинаре и јавност, знајте да се противим притисцима и мешању у уређивачку политику - рекао је Вучић.

Вучић је рекао да је недвосмислено да имамо недостатака и проблема, наводећи да не може да "као ној забије главу у песак" говорећи да је све у реду, посебно кад постоје људи који говоре да је присутна одређена спрега пословних и политичких кругова која спречава финансирање медија који говоре против владе.

- Влада је спремна да разговара, а не само да одговара на увреде. Са свима који желе да разговарају како би се то стање променило - рекао је Вучић и додао да говори доста и сама чињеница да је неко отворен за дијалог.

У том смислу је напоменуо да је он лично увек био спреман да одговори на свако питање.

Дводневна конференција СЕЕМФ одржава се под називом "Медији у Европи: Спремни за кризно извештавање - Данашње пословање медија у смислу међународне кризе и конфликата".

 

 

Платио сам велику политичку цену због прошлости

Премијер је изјавио да је платио велику политичку цену и прихватио кривицу због одлука у време док је био министар информисања 1990-их.

- Врло је лако то мени забити као нож у леђа - рекао је Вучић одговарајући на питање немачког новинара на конференцији Медијског форума Југоисточне Европе.

Питање је било колико је различито оно што ради данас у односу на оно што је радио када је био министар информисања и да ли се нешто променило, а Вучић је приметио да је на то питање до сада бар хиљаду пута одговорио, те оценио да је то више лично него политичко питање.

Вучић је објаснио да је имао 28 година када је био министар информисања и то усред рата када смо добили лоше законе о медијима и слободи медија.

- Тај закон је био бољи од оног из 2009, а нико се није жалио на тај - рекао је Вучић додајући да у то веме није био довољно јак да се противи свему што је неко усвојио и ставио на снагу.

Вучић је поручио да је платио политичку цену и да је више пута о томе говорио, а да су му грађани поверовали на реч.

 

 

О убиству Милана Пантића, Ћурувије и Даде Вујасиновић

Премијер Александар Вучић изјавио је вечерас да се у случају убиства новинара Милана Пантића приводи крају прикупљање релевантних доказа који би омогућили подизање оптужнице.

Вучић је на отварању конференције Медијског форума Југоисточне Европе у Београду рекао да је Комисија која се бави расветљавањем убистава новинара постигла позитивне резултате.

У случају убиства Славка Ћурувије, рекао је, починиоци и организатори су приведени правди и тренутно им се суди.

Навео је да је у случају новинарке Даде Вујасиновић до сада урађено све што је могуће, укључујући и форензичко и судско медицинско-супер вештачење у Холандији.

- Позитиван пример наше Комисије показује да када постоји политичка воља, разумевање и синергија између новинарске струке и државних органа нема непремостивих препреку и шаље јасну поруку да злочини почињени према новинарима нису и неће бити заборављени - навео је Вучић.

 

 

 

извор: Информер