Вести

ВУЧИЋ: НЕМА ЛАКОГ, НИ БЕЗБОЛНОГ РЕШЕЊА ЗА КИМ

Решење проблема КиМ нам је неопходно и то што пре, из више разлога, рекао је данас председник Александар Вучић и додао да Србија постизањем решења не види као победу, већ као будућност.

Вучић је истакао да нам решење треба да би озбедили дуготрајан мир Срба и Албанаца, сигурности наших грађана, простор за даљи економски развој и поправљање демографске слике.

Председник је рекао да нема лаког, једноставног, нити безболног решења питања Косова и Метохије.

"Ја такво решење никада нисам обећао, нити таквог има, изузев за неозбиљне, неодговорне и површне људе", рекао је.

Подсетио је да је Београд испунио све обавезе из Бриселског споразума, а Приштина није, односно није формирала Заједницу српских општина, због чега не можемо да уживамо права предвиђена Бриселским споразумом и имплементационим планом, а која произлазе из овлашћења ЗСО.

Два су, каже, могућа пута: да Срби сами то предузму, против чега иначе нема разумних аргумената, али је опасност једнострана реакција Приштине, што би многи у свету једва дочекали, јер би то био увод за коначни "обрачун" Приштине са севером КиМ и да мимо воље Срба, упркос споразуму с НАТО, уђу на север и преузму контролу над виталним ресурсима.

Наставићемо зато да се боримо да добијемо највише што можемо, а да изгубимо најмање што морамо.

„Један пут, пошто више од 1.930 дана приштинске власти нису испуниле своју обавезу о формирању ЗСО, је да Срби сами то предузму. Мало ко би могао у свету, јер не постоје аргументи за то, да им замери. С друге стране ако би урадили то, постојала би опасност од једностраних акција Приштине, а многи у свету би једва чекали да пруже подршку тим акцијама, које би служиле коначном обрачуну са севером“, објаснио је Вучић.

Додао је да би приштинске власти мимо воље српског становништва, и противно споразуму са НАТО, ушле на север и преузеле контролу над виталним објектима на северу.

„Управо зато политика Србије и савет косовским Србима је да пажљиво радимо и пратимо дешавања у међународној заједници, да на својим правима иснистирамо сваког дана, бирамо тренутак и потезе који ће бити усклађени са нашим интересима, који ће значити да можемо да очувамо мир, стабилност и ни на који начин не угрозимо безбедност наших грађана. Зато као држава у најближој координацији наставићемо рад са Српском листом, са нашим народом и знати како и на који начин да дођемо до остварења својих права“, подвукао је Вучић.

Вучић је подсетио да је од Бриселског споразума Србија дала све од себе да буде поуздан партнер, не само Албанцима, већ међународној заједници, ЕУ пре свега.

Испуњавали смо своје обавезе, али, како је додао, нажалост Албанци уз прећутну сагласност, односно без јасног противљења ЕУ нису испунили своју једину обавезу - формирање ЗСО.

Рекао је да је покушао да жестоком борбом извуче највише за наш народ, а да изгубимо најмање што морамо.

Рекао је да ће инсистирати на формирању ЗСО, указујући да због неформирања Срби не могу да остваре нека своја права.

Подсетио је да је, према акционом плану, ЗСО та која предлаже команданта регионалне полиције за север.

„ЗСО предлаже четири кандидата од којих Приштина има право да изабере једног. Ми данас не можемо да остваримо то право, јер нема ЗСО, те нам команданта регионалне полиције север и даље поставља и бира Приштина. Многа права постоје за која смо ускраћени због неиспуњења Бриселског споразума, који има снагу међунардно правног уговора, а који је потписан уз параф и присуство ЕУ“, казао је Вучић.

Најавио је да ћемо као држава инсистирати на односу према СПЦ и формирању заштићених зона, а по плану било раније предвиђено 44.

У зависности од тога како ће бити и хоћемо ли бити у прилици да понудимо Србима и Албанцима решење косовско-метохијског чвора, видећемо колико тих зона мора бити, нагласио је Вучић и подвукао да имовина мора да остане у власништву СПЦ и загарантовао да припада СПЦ Београд.

У склопу свега овог, нагласио је, од изузетног значаја је питање имовине за коју имамо сву потребну документацију и нећемо дозволити да неко манипулише, а реч је о приватној имовини, имовини СПЦ, привредних субјеката Србије које имају своје објекте на КиМ и о државној и друштвеној имовини државе Србије на територији Косова и Метохије.

Вучић је подсетио да је, када је 2014. постао премијер, донео важну одлуку да земљу промени путем болних и тешких економских реформи.

„Изабрали смо тада много тежи пут од уобичајеног, свакодневног преживљавања, и ишчекивања следећих избора и личног богаћења. Изабрали смо пут оздрављења и напретка Србије, а данас су ти резултати више него видљиви. Још много тога морамо да урадимо, али резултати раста наше привреде, фискалне политике, суфицит у буџету, драматичан пад незапослености су резултати који говоре да смо на добром путу и да снажнијим реформама у будућности можемо да постанемо једна од земља која неће припадати блоку најнеразвијенијих земаља, већ боље стојећих централне Европе“, казао је Вучић.

Указао је да је, када је постао председник, обећао грађанима да не жели да седи пет година не радећи ништа, што ће да има телохранитеље, вози у скупим колима, што ће њему и његовој породици бити лепо, а свима да буде лоше и тешко.

Рекао сам, додао је, да ћемо се бавити најтежим и најважнијим проблемима.

С тим у вези указао је на проблем КиМ, који датира од скоро.

„Једно од кључних и најважнијих питања зарад будућности морамо да покушамо да решимо, а то је питање КиМ. Ниједног тренутка нисам обећавао лако, једноставно и безболно решење. Таквог нема, није га ни било нити ће га бити. Могу да обећавају тако нешто само неодговорни и неозбиљни. Хвала Богу у Србији имамо много различитих ставова, а неодговорности и неозбиљности не мањка, површности пре свега“, казао је Вучић.

 

Четири су задатка пред нама ако хоћемо да опстанемо

Четири су задатка пред нама ако желимо да останемо и опстанемо и на Косову и Метохији, али и у Србији, рекао је данас председник Александар Вучић.

У ванредном, обраћању јавности Вучић је рекао да нам је пре свега потребан покушај да дођемо до решења за КиМ, јер смо од њега сада веома далеко.

"Морамо да одлучимо да ли нам је потребан тај покушај или је за нас боље да наставимо као до сада и може ли Србија у будућности да добије нешто више него што имамо данас", рекао је председник и одмах додао да је његов став познат одувек, да је јасан, иако је такав став, како је приметио, много тежи за њега и све људе с којима ради.

Тај је став непромењен од почетка његовог ступања на власт, а то је:

"Да нам је решење потребно што пре".

Навео је и разлоге:

Треба нам, како је рекао, дуготрајан мир између Срба и Албанаца, а то значи у свим аргументима, јер то многи заборављају, а то, додао је, значи, решење које ће створити сигурност за све наше грађане, о "њиховим нека брину они".

Друга ствар која је неопходна је да се, кад то постигнемо, посветимо економском развоју.

"Треба да се економском развоју посветимо и да у томе немамо отежавајуће околности које нам већ читав век стоје на рукама, ногама, леђима, врату..."

Трећа је ствар у томе што бисмо ако испунимо прва два задатка, драматично поправили долазак страних инвеститора а тиме и имиџ Србије у свету и четврто је демографска слика наше земље.

"Ако не решимо косовски чвор демографска слика је таква да ћемо имати за милион људи мање 2050. него ако то питање решимо".

Јер, како је појаснио, неки људи кажу да не желе више да се врате у Пећ, Качаник... али неће да живе ни у Зајечару, Крагујевцу..." јер за претходних 30 година нисмо успели да им обезбедимо значајно бољу будућност".

"И стим морамо да се помиримо, а суштински морамо да променимо себе, иначе...", поручио је Вучић.

 

Неће бити тајних решења, спреман сам на све консеквенце

Будемо ли се приближили неком решењу, у шта сумњам, изаћи ћу и о томе отворено говорити и лично дати све од себе да сносим све консеквенце, ма колико то било погубно по странку и политику које водим, рекао је данас председник Србије Александар Вучић.

"Нећу дозволити да Срби остану без својих права, као моји претходници, уколико се икада пред вама будем појавио са предлогом неког решења, а да ли ће то бити разлог за славље - неће. Ни нама ни другој страни", поручио је Вучић.

"Много је тешког пред нама у септембру, али желим да грађанима Србије поручим да не брину, јер никаквих тајних одлука, ни решења неће бити", рекао је председник Вучић.

Подсетио је да смо, како каже, дошли до покушаја приче о компромисном решењу, али онда је кренула салва увреда и најжешћих увреда, јер, схватио је, да то заправо мали број људи у Србији жели.

"Подељени смо на оне који би да прихвате јединствено независно Косово, па да плачемо над тешком судбином и певамо песме у кафанама како су сви против нас, и на оне које не би ни о чему да разговарамо чекајући нека боља времена када ћемо иселити Албанце преко Проклетија", описао је атмосферу у друштву.

"Људи у Београду, рецимо, не знају да ми немамо Копаоник под својом управом, тамо сваког дана недалеко од Панчићевог врха можете видети Кфорове патроле", приметио је.

 

 

 

Извор: Танјуг