Вести

Вучевић: Пошумљавање што већих површина приоритет владе

Председник Владе Републике Србије Милош Вучевић посадио је, заједно са директором Јавног предузећа "Србијашуме" Крстом Јањушевићем, дрво поводом обележавања 33 године постојања и рада тог предузећа и истакао да је пошумљавање што већих површина приоритет владе у наредном периоду.

На Кошутњаку поводом обележавања 33 године постојања и рада организована је садња 33 саднице, чији број симболизује године пословања предузећа.

Председник Вучевић честитао је 33. рођендан и захвалио свим генерацијама које су радиле и раде у овом предузећу.

"Желим да се захвалим свим генерацијама на свему што су радили за чистију и богатију Србију. Оставили су траг и то обавезује и данашње и будуће генерације да наставе њиховим стопама", рекао је председник Вучевић након садње јасена на Кошутњаку.

Председник Вучевић рекао је да "Србијашуме" треба да прошире своје капацитете и да ће радити на томе да прошире површину пошумљавања.

 

"Тренуно нам је циљ да достигнемо две хиљаде хектара, а касније и четири хиљаде хектара како би квалитет живота био још бољи", рекао је председник Вучевић.

Председник Вучевић навео је да постоје и одређени проблеми са којима се предузећа сусрећу.

"Имамо велике проблеме, пре свега у Војводини, више него у централној Србији. Постоји правило да међу атарима мора да постоје одређени појаси шуме и ту нам је потребна помоћ факултета, да знамо које саднице где седимо, да струка каже", додао је председник Вучевић.

Председник Вучевић истакао је да поред економских потенцијала садње дрвећа, не треба да се заборави на заштиту животне средине и здравље људи које је најважније.

"Да ћемо се сви боље односити према природи, да свако кроз свој пример покаже, и то је вид патриотизма и љубави према отаџбини", додао је председник Вучевић.

Председник Вучевић рекао је да прерађивачку индустрију очекују нова правила и оштрија, уколико буду хтели да у Европу извозе производе.

"У Европи нећете моћи да продате намештај уколико не докажете које је дрво коришћено за прераду. На томе ће се радити у наредном периоду", додао је председник Вучевић.

 

Јањушевић је рекао да му је задовољство што данашњом симболиком садње могу да наставе путем којим желе да раде.

Он је додао да се данас у свим газдинствима сади дрвеће.

"Циљ нам је да у задњем кварталу посадимо два милиона и 300 хиљада садница. У нашим плановима је да креирамо амбициозан план, а то су већи капацитети простора за пошумљавање где нису постојале шуме и где треба да се обнове", рекао је Јањушевић.

Истакао је да су у претходном периоду потписали и уговор са ресорним министарством о садном материјалу.

"План је да будемо у функцији привреде, да будемо брана климатских промена, да наше капацитете проширимо у градовима да буду у функцији туризма. Да пробамо да кроз заједничке пројекте у свим управама побољшамо квалитет шума. Желимо да унапредимо предузеће, имамо велике планове и оптимизам, сјајне људе, имамо подршку владе", рекао је он.

Директор "Србијашуме", одговарајући на питања новинара, рекао је да је према новом извештају пошумљено 40 одсто и да су кренули у амбициозне планове да се пошумљавају подручја где никада није било шума.

Поновио је да ће до краја квартала на 1.150 хектара, бити посађено два милиона и 300 хиљада садница.

 

Не знам зашто певају против Србије, кад славе Пирову победу

Председник Вучевић изјавио је да не зна због чега бивши црногорски председник и бивши лидер ДПС Мило Ђукановић и његове страначке колеге морају да певају "Не може нам нико ништа, јачи смо од Србије" у тренутку док, како је рекао, славе Пирову победу на локалним изборима у Подгорици.

"Није први пут да певају ту песму. Не мислим да је ико јачи од Србије. Не знам зашто кад славе победу, неки би рекли Пирову победу, морају да певају против Србије, али ако им је то потреба или опсесија, њихова ствар говори много више о њима него о нама", рекао је председник Вучевић одговарајући на питања новинара, након што је присуствовао обележавању 33 године постојања и рада Јавног предузећа "Србијашуме".

 

Председник Вучевић додао је, одговарајући на питање како коментарише то што је Ђукановић певао ту песму, да Србија никад не вређа Црну Гору и не пева ништа против Црне Горе, коју доживљавамо као пријатељску и како је рекао, братску државу.

"Желимо им све најбоље. Неки од њих очигледно нама не желе најбоље, то говори о њима. А замислите да ми славимо са 28 или 29 одсто добијених гласова. Ако су задовољни, ја им честитам. Ми са 45 одсто имамо оштру расправу унутар странке и коалиције, да ли је то добар резултат. А некада и са 50 одсто нисмо задовољни. Они са 28, 29 одсто певају. Певајте, честитамо вам на томе", прокоментарисао је председник Вучевић изборне резултате у Подгорици.

 

Данас састанак са синдикатима просвете, влада остаје при предлогу раста плата од 12 одсто

Председник Вучевић изјавио је поводом данашњег састанка са представницима синдиката просвете да остаје предлог Владе Србије, у складу са економским могућностима и чувањем фискалне стабилности државе, да наредно повећање плата просветним радницима износи 12 одсто.

Председник Вучевић рекао је да ће то повећање добити и учитељице, наставници и професори, васпитачи шестог и седмог степена и неговатељице у предшколским установама, као и да је влада врло близу њиховог захтева, а то је да почетна плата у просвети буде просечна зарада у Србији.

"То је за 50 одсто веће повећање него за све остале у јавном сектору. Ако знамо да је наша процена раста БДП-а између 3,8 и четири одсто у 2024. години, рекао бих да је ово једна коректна и конструктивна понуда Владе Србије, предлог за повећање плате за просветне раднике. Значи, ми ћемо да растемо четири одсто, а предлог је да плате просветним радницима расту 12 одсто", навео је председник Вучевић.

 

На питање новинара шта ће бити на том састанку, председник Вучевић рекао је да не може све унапред да каже шта ће предочити синдикатима, али да остаје ранији предлог владе за повећање од 12 одсто.

Председник Вучевић истакао је да почетна плата у просвети треба да буде просечна зарада у Србији.

"Данас је просечна зарада у просвети већа него просечна зарада у Републици. Али синдикати просвете траже и влада се обавезала да ће заједнички да се бори за то да дођемо на те нивое да почетна плата у просвети буде просечна зарада у Србији. Ми бисмо са овим предлогом били на око 94-95 одсто зараде просветних радника у јануару 2025. године и то је велики напредак", рекао је председник Вучевић.

Председник Вучевић рекао је да ћемо се сви сложити да би сви требало да имају веће плате, али да је питање шта можемо да омогућимо и шта је одраз наше економске снаге.

"Морате да водите одговорну политику и зато је ово нешто што можемо да испунимо и можемо да извршимо. А чекају нас у наредних десет дана разговори са ММФ-ом. Па ћемо у односу на то моћи да кажемо синдикатима просвете и нешто евентуално ново", рекао је председник Вучевић.

 

Влада поздравља одлуку Скупштине да стави на дневни ред тачку о литијуму

Председник Вучевић изјавио је да Влада Србије поздравља одлуку председнице Народне скупштине Ане Брнабић да стави на дневни ред, седницу која ће се одржати следеће недеље, тачку о литијуму коју су предложили опозициони посланици.

"Влада је спремна да се одазове позиву, ако Скупштина буде сматрала да треба министри да учествују у раду. Ми смо се формално изјаснили негативно о том предлогу, јер мислимо да би то било погубно за Србију, али мислимо да је добро да се разговара", рекао је председник Вучевић одговарајући на питања новинара да прокоментарише одлуку Брнабић да предог опозиције стави на дневни ред следеће седнице.

Председник Вучевић додао је да Влада није имала проблем да се о теми литијума расправља.

 

"Да не буде забуне, шест дана смо расправљали о две тачке - о ребалансу буџета и финансијској помоћи породицама са децом. Да ли је то за шест дана или није? Да не расправљате, рекли би да нисмо омогућили да се разговара, а кад разговарамо, кажу да се краде време. Ако је Влада присутна на расправи о законима које је сама предложила, то би требало да буде позитивно оцењено, а ако нисмо ту, кажу да бежимо од разговора", рекао је председник Вучевић.

Председник Вучевић оценио је да је током одржавања ванредне седнице свих шест дана највише било приче о литијуму, иако ће то, како је рекао, тек сада формално-правно бити тема на седници и додао да већина представника опозиције није била присутна током седнице.

"Поздрављам што је Ана Брнабић то ставила на дневни ред, јер тако релаксира односе и атмосферу. Приликом избора Владе, причали смо о литијуму, приликом усвајања Декларације са Свесрпског сабора, причали смо о литијуму. Само ћемо наставити о томе да разговарамо. Од шест дана, био сам присутан пет дана у Скупштини, а верујте, већина њих није присутна током седнице", рекао је председник Вучевић.

Председник Вучевић додао је да је Српска напредна странка спремна да помогне опозицији да се створи кворум за одржавање те седнице, али да морају да дођу сви који су потписали предлог измена закона и тражили ту седницу.

 

Посебно ће бити инкриминисано дело напада на просветне и здравствене раднике

Председник Вучевић најавио је да ће до краја године бити измењен Кривични законик како би просветни и здравствени радници били заштићенији и посебно третирани, јер ће посебно бити инкриминисано дело напада на њих.

До краја године ће бити усвојене измене Кривичног законика у Скупштини Србије, рекао је председник Вучевић.

Председник Вучевић је тако одговорио на питање новинара да ли ће просветни радници добити оно што су тражили, после учесталих напада на њих у школама и ван школа односно статус сличан адвокатима.

"Уређен је предлог измене кривичног законика. Он је послат у ЕУ, на Венецијанску комисију ради усаглашавања пошто смо земља кандидат за чланство у ЕУ. И то захтева додатно време. Да ће просветни радници и радници у здравству бити посебно третирани односно посебно ће бити инкриминисани напади, односно дела напада на њих. Неће добити статус овлашћених службених лица. То је компликована процедура, ко може да буде овлашћено службено лице. И они су се с тим сложили и синдикати просветних радника јер бисмо само њима отежали када би ушли у то дефинисање да треба да буду одређени као службена лица. Али ће бити посебно инкриминисано дело напада на просветне и здравствене раднике", навео је председник Вучевић.

 

Председник Вучевић истакао је да би, ипак, било добро да свако од нас лепо васпитава своју децу и да сами се не понашамо недолично и не вршимо насиље над истим тим учитељима, наставницима и професорима и васпитачицама.

"Да не очекујемо да држава само донесе неки сет закона или кривичних дела, односно да мења Кривични законик", рекао је председник Вучевић.

Председник Вучевић додао је да то није само питање неког одређивања кривичног дела и  измене Кривичног законика, већ пре свега нормалног и пристојног понашања.

 

Кривична пријава против менаџера Јуре, насиље не сме да се дешава

Председник Вучевић изјавио је да ће бити поднета кривична пријава против менаџера компаније Јура у Лесковцу који је у петак напао две раднице те фабрике и поручио да такви инциденти не смеју да се дешавају у Србији и да држава мора да одговори у складу са законом.

Председник Вучевић навео је да ће Министарство за рад у току дана издати саопштење о поднетој кривичој пријави јер, како је истакао, постоји основана сумња да је менаџер Јуре починио кривично дело које ће надлежно тужилаштво процесуирати.

"Реаговали смо одмах и нисмо се зауставили на "простим записницима" него ће бити поднета кривична пријава. То је конкретна акција државе. Нико не подржава малтретирање било ког радника без обзира да ли је компанија домаћа или страна, да ли су предмет мобинга домаћи или страни радници, то су ствари које не смеју да се дешавају у Србији", рекао је председник Вучевић одговарајући на питања новинара.

 

Председник Вучевић нагласио је да око тога не треба да буде компромиса и никаквих разлика и подела без обзира да ли је неко власт или опозиција.

"Ми се радујемо новим компанијама, желимо да раде успешно, али не значи да неко може да спроводи било какав вид насиља над запосленима. Србија мора да одговори у складу са законом врло оштро и врло јасно у кратким роковима", навео је председник Вучевић.

Председник Вучевић додао је да је Инспекција рада из Ниша у петак посетила компанију али да никог није затекла од менаџмента компаније и да су у понедељак поновили излазак на лице места и обавили радње у надлежности инспекције рада.

Како је рекао, добила је документе из саме компаније да је тај менаџер суспендован и да му је забрањен улазак у фабрику.

 

Најмање две година до рудника Рио Тинта, треба да чујемо струку

Председник Вучевић изјавио је да има најмање две године до евентуалног отварања рудника Рио Тинта у Србији и нагласио да је потребно чути струку да би као држава и друштво донели коначну одлуку о том пројекту.

"Нико не може и да хоће, и да постоји консензус у друштву и да сви у држави подржавају тај пројекат, да реши то у периоду који је краћи од две године", рекао је председник Вучевић.

На констатацију новинара да је влада Ане Брнабић ставила тачку на Рио Тинто и да је потом влада поново "вратила у живот" и питање да ли то значи да је држава одговорна за очигледне тензије у друштву, председник Вучевић рекао је да постоји нови правни и политички моменат, а то је одлука Уставног суда којом је, како је рекао, враћен на снагу Просторни план посебне намене.

Председник Вучевић додао је и да је закључак Секретаријата за законодавство, Генералног секретаријата Владе Србије и надлежног министарства да је влада након те одлуке морала да врати Просторни план посебне намене.

 

"Сада постоји потенцијал или евентуалност да компанија Рио Тинто иде поново у све оне процесе у којима је некада била, да тражи обим и садржај, да доказује кроз студију утицај на животну средину, онда даље експлоатациона поља, дуг процес је пред њима", рекао је председник Вучевић и оценио да ће само процес у Министарству заштите животне средине трајати најмање годину дана и да ће бити транспарентан и јаван, јер како је рекао, и трећи субјекти могу да учествују у тој расправи.

Председник Вучевић нагласио је да не мисли да се води ка подели у друштву због те одлуке и да такве теме отварају широко поље расправе, да немају сви исти угао гледања и да је то карактеристично не само за Србију него и за друге државе.

"Треба да чујемо и једну у другу страну, пре свега да чујемо струку која мора да се обрати и грађанима, да чују шта каже струка и људи који су позвани да нам кажу шта може, шта не може, шта је безбедно, шта је мање безбедно, шта је плус, шта минус, да бисмо ми као држава и друштво донели коначну одлуку.

 

 

 

Извор: Танјуг