Вести

Вучевић: Не одричемо се искрених пријатеља

Председник Владе Републике Србије у оставци Милош Вучевић и амбасадор Кине Ли Минг присуствовали су вечерас, уз бројне друге званице и посетиоце на Сава променади, свечаности поводом Кинеске нове године.

Поводом Лунарне "Година змије" посетиоци су уживали уз раскошан ватромет, осветљене бројне лампионе, плесаче и музичаре, а свечаности су присуствовали и министарка привреде у оставци Адријана Месаровић и заменица градоначелника Београда Весна Видовић.

Поздрављен дугим аплаузом присутних, Вучевић је у свом обраћању поручио да су прави пријатељи већи, што су времена тежа.

"Седми пут смо заједно са жељом да обележимо долазак Лунарне нове године и чини ми се да времена никад нису била овако сложена, а изазови већи", рекао је Вучевић.

Према његовим речима, "ово су времена у којима пријатељство посебно много значи".

"Не бојимо се тешких времена, нити се одричемо искрених пријатеља, јер то нема цену", нагласио је Вучевић.

Вучевић је рекао да је "било много момената када је на испиту било пријатељство Србије и Кине".

"Нисмо га ми проверавали, проверавали су га пандемија и срамна резолуција у Уједињеним нацијама, и многе друге ствари. И све испите је наше пријатељство прошло и то нас је ојачало", нагласио је Вучевић.

Вучевић је подсетио да су прошле године председници Србије Александар Вучић и Кине Си Ђинпинг ставили потписе на историјске документе који усмеравају српски народ у заједничку будућност у новој ери.

"Кина је земља која можда најбоље разуме, поштује и цени суверенитет и територијални интегритет Србије", нагласио је Вучевић, на догађају који је организовао Кинески културни центар.

Према његовим речима, 1. јула 2024. године ступио је на снагу Споразум о слободној трговини између Србије и Кине.

Најавивши да ће радити интензивно да се повећа број српских производа у Кини, Вучевић је додао да ће наставити и са јачањем економије и тиме српске позиције у свету.

Вучевић је истакао да се посебно радује што је прошле године Унеско препознао и уврстио у списак светске нематеријалне баштине Кинеску нову годину.

"Године челичног пријатељства се нижу на задовољство наша два народа, у којима сведочимо крупним променама и све чвршћим повезивањем Србије и Кине. То се дешава зато што се суочавамо истим изазовима у политичком рингу", оценио је Вучевић.

Према његовим речима, "некима смета пријатељство две земље, а без тога и свих искушења не бисмо знали колика је тврдоћа челика из кога је исковано наше пријатељство".

Вучевић је на крају пожелео да се односи Србије и Кине граде у миру и економском успону.

У свом обраћању, Ли је оценио да је прослава Кинеске нове године, односно традиционалног "Празника пролећа", доказ поштовања ког српски народ и Влада Србије придају односима две земље и њиховом челичном пријатељству.

"Празник пролећа је производ хиљада година културе кинеске нације и садржи стремљења ка породичном окупљању, срећи, миру и вредностима као што су мир, развој и правда", нагласио је амбасадор.

Ли је рекао да је пријатељство Србије и Кине са временом постало све чвршће, подсетивши да је прошле године Ђинпинг посетио Србију и са Вучићем "најавио изградњу заједничке будућности".

"Година змије симболизује мудрост, окретност и снагу. Желим свим пријатељима у Кини и Србији пуно среће и здравља, а обим земљама мир и просперитет и да челично пријатељство вечно траје", поручио је Ли.

Дочеком Кинеске нове године почео је "Кинески фестивал светлости" током којег до 9. фебруара на променади посетиоци могу бесплатно, сваке вечери од 17 сати да виде осветљене лампионе.

Нова поставка лампиона укључује "Дванаест бубњара Зодијака", "Кинеске свирце", "Древну птицу Феникс" дугу 12 метара, покретну Змајеву главу, лампион "Балон цветови" и статуу "Цветна вила", високу више од шест метара.

Организатор "Кинеског фестивала светла", који се одржава од 2019. године у Београду и Лиманском парку у Новом Саду, организује Балканополис ЦМТ, предвођен креативним амбасадором Србије, музичарем Слободаном Тркуљом.

 

Извор: Танјуг