Вести

Шапић: Признање које је дошло из света велика ствар за Србију

Економска комисија Уједињених нација за Европу (UNECE) препознала је „Пројекат јавно-приватног партнерства за поверавање јавног аутобуског превоза путника у Београду” као један од најзначајнијих и најквалитетнијих у свету у тој области. У конкуренцији 61 пројекта из читавог света, београдски пројекат други је у свету, а најбољи је из Европе. Ова награда потврђује усаглашеност пројекта са Циљевима одрживог развоја, али и указује на изузетан иновативан и конструктиван потез градске власти, на челу са градоначелником Александром Шапићем.

"Још ми је веће задовољство што је једна овако релевантна организација изабрала пројекат јавно-приватног партнерства за јавни превоз Београда у конкуренцији између 61 из читавог света. Честитам свима из Градске управе који су учествовали и допринели реализацији и имплементацији овог пројекта у нашем главном граду. Признање које је дошло из света, велика је ствар за Град Београд, Градску управу и државу Србију. Поносан на свој тим и све који су били укључени у пројекат", рекао је Шапић након званичног саопштавања одлуке жирија. 

Београдски пројекат представљен је пред међународним аудиторијумом током Деветог међународног форума о јавно-приватном партнерству, који се одржао од 14. до 16. маја у Београду. Од укупно 61 пријављеног пројекта из целог света, међународни жири изабрао је пет финалиста за најбољи ЈПП и инфраструктурни пројекат године. Прво место освојио је пројекат водоснабдевања из Сенегала, док је треће место заузео пројекат „Goiania smart city” из Бразила. 

„Пројектом јавно-приватног партнерства за поверавање градског путничког аутобуског превоза” Београд и Србија се позиционирају као лидери у региону у примени иновативних и одрживих решења у области јавног превоза. Пројекат је конкретна мера која даје резултате у кратком року. Обухвата 734 нова аутобуса који задовољавају савремене еколошке стандарде. Циљ пројекта је замена свих аутобуса старијих од пет година, а услуга превоза новим аутобусима биће комплетирана у року од 12 месеци од закључивања уговора. Након пет година, приватни партнер је обавезан да поново замени целу „флоту” новим аутобусима, од којих 20 одсто морају бити електрични и хибридни аутобуси.

Град је након имплементације пројекта донео одлуку о бесплатном градском превозу за све кориснике, чиме се подстиче веће коришћење јавног превоза, смањује употреба приватних возила, растерећују се саобраћајнице и паркинг-простори који се не могу проширити.

 

 

 

Извор: Беоинфо