
Шапић: Од сутра подела картица за бесплатан улаз на базене
Градоначелник Београда Александар Шапић изјавио је да ће од сутра по општинама почети подела картица за отворене базене у Београду.
На конференцији за медије у Старом двору, Шапић је рекао да ће се подела картица вршити по истом систему као и протеклих година.
"Отворени базени у Београду се отварају крајем јуна, тако да још увек имамо времена", рекао је Шапић.
Исплата ђачке помоћи од 20.000 динара почиње у јуну
Шапић је рекао на данашњој конференцији за медије да ће ђачка помоћ бити исплаћена у целости до почетка септембра, што је раније него прошле године, када је исплаћена до октобра.
Шапић је најавио и да ће се ђачка помоћ од 20.000 динара исплаћивати у 4 рате.
"До почетка септембра је идеја да се исплати читава помоћ. Почетком јуна, јула, августа и септембра ће се исплаћивати помоћ. Прошле године била је исплаћена до октобра", наводи Шапић.
"Почетак јуна, почетак јула, почетак августа и почетак септембра, да сви добију тих 20.000 динара. И као што сам рекао, чуо сам да су још неке општине и градови у Србији кренули с овом ђачком помоћи за куповину уџбеника, зато што мислим да је она сврсисходнија.
А драго ми је да чујем и од државе да ће се сада позабавити ценом уџбеника. Не знам зашто се нисмо тиме позабавили претходних 15 година, па ћемо се позабавити и штампањем, па шта се учи и тако даље", навео је Шапић.
1. јуна стиже први од 25 турских трамваја
Шапић је изјавио да ће први од 25 набављених трамваја из Турске стићи 1. јуна, а да ће ускоро бити расписана нова јавна набавка за још 100 нових трамваја.
На конференцији за новинаре у Старом двору, Шапић је објаснио да, према уговору са турским партнером, први треба да дође до 1. јуна, а други до 20. јуна ове године.
"Моја идеја је да их представимо јавности чим стигне други. Трамваји би требало да стижу по два месечно, тако да би свих 25 требало да стигне за годину дана", рекао је Шапић.
Што се тиче јавне набавке за 100 нових трамваја, Шапић је рекао да се од ње одустало зато што у ГСП-у желе квалитетније трамваје и да ће зато бити расписан нови тендер.
"Нисмо одустали од тога, као што нисмо одустали ни од комплетне репарације 25 шпанских трамваја, тако да би требало да, после репарације, буду као потпуно нови", рекао је Шапић.
Не одустајемо од планираних радова
Нисмо одустали ни од једних радова, било је кашњења из објективних и субјективних разлога, оно што је до нас ћемо урадити, а тамо где постоји проблем са било којим републичким органом или институцијом, као и блокадама које успоравају радове, јавност ће за то да зна, изјавио је Шапић на конференцији за новинаре у Старом двору.
Шапић је нагласио да му је посебно драго што социјална политика Града Београда, коју су сви на почетку критиковали, пре свега ђачку помоћ, односно бесплатне уџбенике и бесплатне вртиће, данас представља мејнстрим за читаву земљу.
Шапић је замерио што се не одговара на захтеве за постављање споменика Дражи Михаиловићу, те да захтеви са локацијама стоје у Министарству културе, додавши да законске процедуре које морају да се поштују онемогућавају да Град ради у планираној динамици. Због таквих процедура, Град би могао да има потенцијални проблем са пешачко-бициклистичким мостом који треба да иде ка Ади Циганлији.
Говорећи о радовима који су у току, градоначелник је подсетио да се одустало од два кружна тока – код Игуманове палате и код хотела „Балкан”, јер је то био превелик ризик, али се није одустало од сређивања тог дела града.
"Зелени венац смо скоро читав средили, биће урађен читав потез од Теразија до Трга републике, пустили смо Васину улицу за саобраћај у оба смера за сва возила. У току је реконструкција Трга Николе Пашића и све оно о чему смо говорили ће бити урађено. Улица Драгослава Јовановића је урађена, али ћемо и њу пресвући новим асфалтом када будемо завршавали цео трг. Читав тај потез ће значајно променити слику центра града, али и саобраћај учинити безбеднијим и проточнијим. Трг републике ће се исто тако радити онако како смо најавили, део коцки ће остати на кружном току, испод тога ће се урадити квалитетнија подлога, а радиће се у фазама, да се не би потпуно заустављао саобраћај. Очекивања су да ће до почетка септембра све бити готово, али нећу да будем роб изговорених речи, јер на неке ствари не могу да утичем", рекао је Шапић, додавши да ће свако ко му је дао рок и лошу процену из градских предузећа морати за то да сноси одговорност.
Када је реч о Линијском парку, градоначелник је нагласио да радови теку планирано и додао да очекује да ће по завршетку прелепо изгледати, а како је навео, протекле две године највише је урађено на Новом Београду и да ће се са тим наставити.
Наводећи функционисање кружног тока код Бранковог моста, Шапић је истакао да, иако тај кружни ток још није испунио сву своју сврсисходност због које је направљен, будући да ће то бити тек кад буде завршен нови српски мост, његовим постављањем је избегнута потреба за саобраћајном полицијом, а и проток саобраћаја је далеко бржи данас него раније.
"Семафори и кружни ток решили су све проблеме које је раније решавала саобраћајна полиција. Сада је проходност већа током читавог дана него што је била раније, када се чекало на раскрсници. У време саобраћајног шпица више вам нису потребни саобраћајци, али то наравно нико не жели да примети", рекао је Шапић и констатовао да скидање Старог савског моста иде својом динамиком, без кашњења, као и да је преостало да се скине највећи лук и да ће нови бити отворен почетком 2027. године, те да се због техничких проблема померају рокови за почетак изградње пројекта малог метроа.
Због катастрофалног стања водоводних цеви у Драјзеровој улици, донета је одлука да се промени читава канализациона и водоводна мрежа без обзира на то што ће се продужити радови можда и за неколико месеци.
"Идеја је да ова улица има три траке и да ће се у зависности од протока саобраћаја давати приоритет као у Улици кнеза Милоша. Пре и после подне биће фаворизован правац који је оптерећенији. За сада немамо сагласност републичког Завода за заштиту споменика да урадимо четири траке у Улици војводе Мишића, као ни за још једну траку у Карађорђевој, која је постала озбиљан транзит и значајно је растеретила Зелени венац и центар града. Данас, подсетићу вас, иако су многи плашили народ, функционишемо без једног моста а да притом град није стао, и то управо зато што је ова градска управа многа саобраћајна решења прилагодила новонасталим околностима која су носила затварање моста", нагласио је први човек Београда и навео да је завршено уређење једног дела платоа код Храма Светог Саве и да је преостало да се изведе још неколико фаза.
Када су у питању радови на гаражама у Влајковићевој и Скерлићевој улици, Шапић је истакао да ће гаража у Влајковићевој бити отворена до зиме, након чега ће се почети са уградњом јединственог парка – музеја.
Када је у питању Булевар патријарха Павла, истакао је да је и даље на снази „статус кво”, да се чекају жалбе и комисија, те да закон омогућава да неко држи пројекат по годину и две.
"Ми не можемо да радимо супротно закону. Нисмо мењали одлуку о одустајању од тог пројекат и ниједну ствар од стратешких праваца развоја Београда, као што је то Булевар патријарха Павла који је неопходан већ годинама. Оног тренутка када нам административни услови то дозволе кренућемо са радовима и од почетка радова рок ће бити годину дана", рекао је градоначелник Шапић.
Шапић је истакао да би врло брзо требало да се крене са уређењем Савског приобаља, у сарадњи са „Србијаводама” и Владом Србије, тачније од Ушћа до Старог железничког моста, који ће бити пренамењен у пешачко-бициклистички мост. Тада ће из воде бити извучен и сплав Freestyler, јер Град Београд не поседује адекватну механизацију за такав посао, нагласио је градоначелник.
Шапић је прецизирао да ће изградња нове зграде Хитне помоћи бити готова током 2026. године, како је и утврђено роковима, док ће Основна школа „Ослободиоци Београда” бити завршена до септембра ове године.
"Трговачка школа такође ће бити завршена до септембра, као и Спортска гимназија, која ће бити опремљена онако како је и предвиђено, с тим да рокови не зависе од нас", нагласио је Шапић.
Шапић је од среде најавио поделу по општинама бесплатних картица за београдске базене, и то по истом принципу као и претходне две године, за све школарце током предстојећег распуста.
"Донели смо одлуку да ђачка помоћ у висини од 20.000 динара буде исплаћена у четири једнаке месечне рате до нове школске године за све ученике на територији града Београда. Исти принцип је почео да се примењује и у другим општинама и градовима Србије, што ми је наравно драго", истакао је Шапић
Додао је да је пијаца у Лазарвцу завршена и да следи њено опремање. Такође је демантовао да се одустало од изградње пијаце у Обреновцу.
"Крећемо са постављањем видео-надзора у вртићима и убрзаћемо постављање комунално-безбедносних станица, јер ће оне бити чворишта свих надзора у вртићима и школама по престоници. То је један од највећих безбедносних пројеката у овом делу Европе", закључио је Шапић.
Извор: Танјуг