Вести

ЛОНЧАР: У ОВОМ МОМЕНТУ ИМА ДОВОЉНО МЕСТА У КОВИД БОЛНИЦАМА У БЕОГРАДУ

У овом моменту има довољно места у ковид болницама у Београду, а у току дана ће из ковид болница у Чачку, Шапцу, Пожаревцу и Краљеву око 10 до 15 пацијената бити пребачено у Београд, изјавио је министар здравља, Златибор Лончар.

Лончар је рекао да се не смањује број прегледа у тим градовима и да се очекује већи прилив пацијената, те додао да ће пребацивањем пацијената у Београд бити ослобођени капацитети у тим локалним болницама.

После састанка са директорима ковид болница, министар је истакао и да ће у најскоријем року бити завршено увођење система кисеоника у привременој болници Београдска арена у којој ће, како је рекао, у сваком тренутку више од 200 пацијената моћи да буде прикључено на кисеоник, уколико буде потребно.

"То не радимо због тренутне ситуације, него се припремамо и за јесен, ако будемо имали лошију ситуацију. То говори колико се озбиљно спремамо за будући период и све што може да се деси", рекао је Лончар.

Лончар је рекао да је решено питање око резерви крви и да се укључио Завод за трансфузију крви из Новог Сада који своје вишкове залиха пребацује у Клнички центар Србије за пацијенте којима је потребна крв.

Додао је да је са ВМА постигнут договор око пријема онколошких пацијената како не би каснили са терапијом и прегледима.

Лончар је рекао да се епидемиолошка ситуација у Новом Пазару смирила и да је око 160 пацијената у Општој болници, а да је десетак у пољској ковид болници, односно, у шаторима.

''Пошто у болници сада има места, договор је да се тих десетак пацијената пребаце у болницу, а да око 40 медицинских радника Војске Србије прерасподелимо на нека друга места где је то потребније'', рекао је Лончар.

Говорећи о тренутној епидемиолошкој ситуацији, Лончар је рекао да је број прегледа и пријема на истом нивоу већ неколико дана и да се повећава број пацијената на респираторима.

"Докле год је таква ситуација и имамо тешке клиничке слике нема опуштања и морамо да учинимо све да помогнемо оболелима'', рекао је министар.

 

Лабораторије сертификоване, резултати признати у целом свету

Све лабораторије у Србији које раде ПЦР тестирање на вирус корона су сертификоване и њихови резултати се признају у целом свету, изјавио је Лончар.

Лончар је рекао да су све лабораторије прошле проверу инспекције Министарства здравља која је, како је рекла, једина меродавна и доноси решење да ли лабораторија испуњава услове за ПЦР тестирање.

''Оно што могу да тврдим је да све наше лабораторије испуњавају услове и имају дозволе и да су резултати које издају меродавни за цео свет'', рекао је Лончар.

 

Писмо лекара чиста политика, нема везе са струком

Лончар је изјавио да је отворено писмо лекара окупљених у групу "Уједињени против ковида", у којем су затражили смену Кризног штаба, политичко и да нема везе са струком и помоћи људима који раде у ковид болницама.

Лончар је рекао да се доста лекара са листе јавило Министарству здравља у намери да повуче своје име са те листе, уз објашњење да су мислили да је повод писма помоћ здравственим радницима који раде у ковид болницама, а не захтев за смену Кризног штаба.

"Оно на чему бих ја инсистирао јесте да ово није време за политику, ако се ми 24 часа боримо за људске животе и здравље људи", рекао је Лончар.

Колико то писмо "нема везе са помагањем људима", а колико "има везе са политиком", наводи Лончар, показује то да је један од потписника Оливер Дулић коме, како је рекао, ни у "његово најсјајније време" нису дали да се бави медицином.

"Он је дао себи за право да сада коментарише и било шта из медицине, а његови најближи сарадници му нису дали да се тиме бави. Ето колико то има везе са струком", наводи Лончар.

На списку се налази, додаје Лончар, Раде Панић, који је, каже "вођа локалног фронта, политичар, да злоупотребљава синдикат".

"Јављају се људи који су били носиоци листа ДС на неким претходним изборима, носиоци листа на овим изборима Двери и још неких странака, људи који нису у Србији", рекао је Лончар.

Лончар је додао да су писмо потписали и људи који нису у Србији, попут једне наставнице која, како је рекао, већ три године ради у САД одакле се ''јавља и говори о ситуацији у Србији''.

Међу потписницима су, како примећује, разноразни директори и заменици директора, попут оних чији је највећи успех, како је рекао, био замена линолеума у лифту у Ургентном центру.

''Сад ми треба да се бавимо тиме поред толико изграђених болница, клиничких центара, набављене опреме, гама и икс ножа... а чега није било ни у време Оливера Дулића, Томице Милосављевића и његових кумова'', рекао је Лончар.

Лончар је рекао да је то било очекивано, а да се као наставак може очекивати то да се са потписницима солидаришу губитници избора и они који нису ни учествовали на њима.

Министар је нагласио да је Србији у овом тренутку потребно јединство и да морамо да се боримо за здравље људи и њихове животе и за то да немамо заражених како би, додао је, вратили земљу у нормалне токове и омогуће да ради привреда.

''Ово нема везе са струком, ово је чиста политика и нећемо дозволити да се политика меша у здравство јер то није добро'', закључио је Лончар.

 

Пријем нековид пацијената у КЦС и ВМА по приоритетима

Током епидемије вируса корона онколошки и хронични болесници, који нису ковид позитивни, обављају прегледе и примају терапију у клиникама Клиничког центра Србије (КЦС) и Војномедицинској академији (ВМА), а Лончар је рекао да здравствени систем води рачуна о таквим пацијентима, али да се праве приоритети када је реч о њиховом пријему и прегледима.

Лончар је тако одговорио на питање о грађанима који су били пацијенти установа које су сада ковид болнице, попут КБЦ Земун, Звездара и Бежанијска коса, а који се јављају и кажу да им се одлажу скенери и да касне са примањем терапија.

''Није реално да се у КБЦ ''Земун'' или ''Бежанијска коса'' уради скенер оноколошком пацијенту и да се уводи у ковид зону, јер се тако аутоматски излаже ризику од заразе'', рекао је Лончар.

Подсетио је да су КЦС и ВМА тренутно једине установе у којима је могуће да се уради дијагностика, скенер, магнетна резонанца, ултразвук и слични прегледи, прими хемотерапија, али и крв када су у питању пацијенти са хроничним анемијама.

''Праве се приоритети, ако се некоме погоршало стање и захтева да му се уради скенер, тај пацијент ће имати приоритет у односу на оне који имају редовну контролу на шест или 12 месеци, а немају никакве тегобе'', рекао је Лончар.

Поновио је да је циљ да се онколошки и хронични пацијенти не излажу ризику од заразе вирусом Ковид-19 и нагласио да је њихово лечење од те болести теже.

 

 

 

 

Извор: Танјуг