Вести

ЛОНЧАР: ДОВОЉНО МЕСТА У БЕОГРАДУ, У ТОКУ ДАНА ПРИЈЕМ ПАЦИЈЕНАТА ИЗ ШАПЦА

Министар здравља Златибор Лончар изјавио је да у ковид болницама у Београду има довољно места за збрињавање нових ковид пацијената за наредна два дана и додао да ће у току дана један број тешких пацијената из Шапца бити пребачен у престоницу.

Лончар је, након састанка са директорима ковид болница, рекао да у наредних 48 сати неће бити потребе да се пацијенти из Београда, али и они који се шаљу у престоницу, упућују у неку од ковид болница у унутрашњости, као што је то био случај ранијих дана.

Нагласио је да је још проблематична ситуација у Шапцу, Краљеву и Чачку и да ће 10 до 15 пацијената из Шапца данас бити пребачено у Београд, док ће део пацијената из Чачка бити пребачен у Крагујевац.

Министар је навео и да је договорено да се труднице из Шапча, због погоршања епидемиолошке ситуације у том граду, упућују у болнице у Лозници, Ваљеву и Сремској Митровици.

Подсетио је и да је у припреми привремена ковид болница у Шапцу, која ће бити у Економској школи и додао да ће тамо бити послат стручни тим из КЦС и војни лекари, како би што пре оспособили здравствени систем у том граду.

Лончар је рекао да је решен проблем у вези са примањем крви за хроничне болеснике и да је обезбеђен простор у КЦС и на ВМА где ће убудуће они моћи да приме крв.

"Нисмо задовољни радом Завода за трансфузију крви у Београду, имају убедљиво најмање залихе крви, а нису ни у комуникацији са другим заводима у Србији тако да смо дали налог да се количине којима располажу пребаце у КЦС и на ВМА", рекао је Лончар.

 

Заражено 550 здравствених радника, 50 хоспитализовано

Лончар је саопштио данас да је 550 здравствених радника у Србији заражено вирусом корона од чега је 50 на болничком лечењу.

Лончар је нагласио да здравствени систем има довољно медицинског особља без обзира на оптерећеност болница и умор запослених.

"Договорамо се и организујемо се, немамо проблем да негде нема здравствених радника, у међувремену примамо и обучавамо људе, припремамо се разне сценарије'', рекао је Лончар.

Лончар  је додао да је договорено да се сваке недеље организује састанак са здравственим радницима из једне или две ковид болнице, да се са њима разговара и чују њихова мишљења, закључци и искуства из борбе са вирусом Ковид-19.

''То ће бити негде на отвореном, у опуштенијој атмосфери, уз поштовање свих мера. Желимо да им пружимо подршку јер су они хероји, а све оно што сада раде видеће се тек у наредним годинама'', рекао је Лончар.

Захвалио је свима који ''навијају''  за здравствени систем и пружају подршку медицинским радницима.

"Они који навијају за већи број заражених, њима на част, ми поштујемо и лечимо све, али желимо јединство и сматрамо да нам је то сада потребно'', навео је Лончар.

 

Арена добија систем за кисеоник у наредна два дана

Увођење система за снабдевање кисеоником у привремену болницу Београдска арена требало би да буде завршено у наредна два дана, изјавио је Лончар и додао да је у тој ковид болници ситуација под контролом и да пацијенти примају сву неопходну терапију.

Лончар је подсетио да је Арена првобитно била намењена за пријем ковид пацијената са средњом и лакшом сликом који не захтевају кисеоник, али да је због пораста броја новоболелих одлучено да се спроведе систем кисеоника.

''То радимо не само због овог пика епидемије, већ у да будемо спремни за новембар када се могу сударити грип и корона вирус и за сваку нову ситуацију'', рекао је Лончар.

Нагласио је да је ситуација у Арени под контролом да пацијенти добијају сву неопходну терапију, а уколико се оболелима погорша стање, упућују се у неку од ковид болница.

''Док се не разведе систем, обезбеђене су боце са кисеоником за случај да се пацијентима клиничка слика нагло погорша'', навео је Лончар.

У привременој ковид болници Београдска арена тренутно се налази 225 пацијената.

 

''Ватрено око'' у пуном капацитету, приоритет они са симптомима

Лабораторија ''Ватрено око'' ради у пуном капацитету и без застоја, изјавио је Лончар и додао да је било кашњења са резултатима теста на вирус корона јер је недостајала једна од компоненти за обраду узорака, али да се ситуација стабилизовала.

''Било је застоја у једном моменту јер није на време стигла једна од четири неопходне компоненте, али стање се стабилизовало. Лабораторија ради пуним капацитетом и све функционише како треба. Приоритет су пацијенти са симптомима'', рекао је Лончар.

Министар је приметио да је много нејасноћа око статистичких података о броју тестираних и позитивних и појаснио да се дешава да се у једном дану тестира велики број пацијената који треба да изађу из болнице и да, уколико су поново позитивни, не могу да се рачунају као нови случајеви јер се већ воде као оболели.

''Да не говоримо о томе да имамо случајеве да у истом дану особа оде да се тестира у три лабораторије јер размишља да, ако у једној има застоја, добиће резултате из друге. Тако да се за једног човека добију три анализе, а не могу се све рачунати'', навео је Лончар.

Нагласио је да ће систем и даље бити највише сконцентрисан на пацијенте, а да ће анализе и статистике радити они који се тиме баве.

''Наш првенствени задатак су људи и њихово здравље и животи'', рекао је Лончар.

 

 

Извор: Танјуг