
Брнабић: Закон о Алиментационом фонду један од најзначајнијих
Председница Народне скупштине Републике Србије Ана Брнабић оценила је данас да је Закон о Алиментационом фонду, који је од јуче ушао у скупштинску процедуру, један од најзначајнијих закона који се тичу заштите деце и, у великој мери, жена, односно мајки.
Брнабић је на ТВ Прва казала да су у Србији поражавајући подаци када се погледа колико је самохраних родитеља.
"За око 320.000 жена, између 80.000 и 90.000 мушкараца, по подацима из 2022. године, половина не плаћа алиментацију те је на иницијативу председника Александра Вучића направљен овај закон", навела је Брнабић.
Како је истакла, држава ће да преузме на себе то што они који су обавезни да плаћају то избегавају.
"Да деца не би трпела, тај новац ће исплаћивати држава из Алиментационог фонда, преузеће на себе да гони оне који су избегавали да плаћају алиментацију и они ће бити дужници држави", нагласила је.
Како је додала, како би се заштитила држава, пошто ће се то исплаћивати новцем свих пореских обвезника, на иницијативу председника Вучића, предвиђени су и посебни сигурносни механизми.
"Ићи ће се преко извршитеља и наплаћиваће се са каматом. Предвидели смо у закону да тај дуг не застарева никада, чак ни у случају да у читавом процесу премине дужник, наследници ће наследити и дуг", појаснила је Брнабић.
Ректор и декани ризикују да остану упамћени као уништитељи универзитета
Брнабић је оценила да ће ректор Универзитета у Београду Владан Ђокић и декани остати упамћени у историји као неко ко је уништио српски универзитет, уколико се не пронађе решење за тренутну ситуацију у високом образовању кроз разговоре са премијером Ђуром Мацутом.
Брнабић је казала да јој је тешко да прича о тим разговорима који се воде између премијера и ректора и декана јер, како је истакла, има велико поштовање према премијеру.
"Он је човек који нам је био потребан у овом тренутку, потребан српској политици, миран, сталожен, озбиљан, човек дијалога, компромиса, али није неко киме можете да манипулишете. Верујем у његове способности, сматрам да су вероватно тешки разговори, на моменте мучни јер ви морате да разговарате са људима који су одлучили да суспендују Устав и законе Србије", казала је Брнабић.
Како је нагласила, за суспендовање Устава и закона не постоји оправдање.
"Надам се да ће доћи до решења, ако не дође, ректор и декани ће остати запамћени као неко ко је уништио универзитет у Србији", казала је Брнабић.
Како истиче, није у питању само једна академска година, већ читав универзитетски систем.
Брнабић је рекла да је ректор Ђокић једном отказао састанак са председником Александром Вучићем, који је претходно потврдио, а да је, такође, померио унапред договорени састанак са премијером Ђуром Мацутом, а да му вероватно не би пало на памет да отказује састанак са амбасадором неке стране земље у Србији или неким из делегације ЕУ.
"Како је могуће да ректор државног универзитета има веће поштовање према страним државама и ентитетима него према сопственој држави и председнику који је изабран са 2,3 милиона гласова и са њим се нећете видети, али ћете се видети са неким амбасадором", рекла је Брнабић.
Брнабић је приметила да је јуче главна вест у опозиционим медијима била да је министарка спољних послова Аустрије дочекала студенте блокадере који трче до Брисела и који се поносе тиме што неће да разговарају са легитимно избраним председником Србије или Владе Србије.
"То је била једна општа блокадерска срећа и радост, једно задовољство зато што су видели министра спољних послова Аустрије. И онда помислите, па чекајте, ви у вашој земљи се поносите тиме што нећете да причате са легитимно избраним председником Србије, са председником владе, поносите се тиме што немате никакву комуникацију са Народном скупштином, а истовремено бициклате до Стразбура да би се видели са било ким из Европског парламента који има 719 посланика, а они су се видели са троје и били пресрећни. Важност тога је нула, али њима је то важно", рекла је Брнабић.
Додала је да студенти блокадери нису борци за право и правду, већ да дубоко не поштују грађане и институције своје земље, а да им је све што је страно прелепо.
"И то треба освестити. И то је оно што је дубоко, дубоко поражавајуће. Њихово суштинско непоштовање ове земље и институција које су градили и за које су се борили наши преци", истакла је Брнабић.
Коментаришући делање полиције у Новом Саду у случају декана ДИФ-а Патрика Дрида, Брнабић истиче да је полиција морала да сачува интегритет декана.
"Морали су да сачувају интегритет и нису смели да дозволе да буде гоњен као звер. Било је инспектора који њега изводе из кола хитне помоћи када су их уништили, то су били инспектори у цивилу који су га носили до прве здравствене станице док су неки људи викали да би га требало убити. Страшно, али полиција је била тамо, нису смели тако нешто да дозволе", навела је Брнабић.
Говорећи о блокадама, Брнабић је казала земља због тога економски невероватно трпи у погледу страних директних инвестиција, као и домаћих приватних инвестиција.
"Нема туриста, нема довољно прихода, хотелијери трпе, угоститељи трпе. Дакле, када немате стабилност у држави онда читава земља трпи, без обзира на то колико ви имате одговорне људе који воде државу и који се боре", навела је Брнабић.
Додала је да стабилност није нарушена различитим мишљењима која су, како каже, добродошла у парламентарној демократији, каква је Србија, истичући да је нестабилност малтретирати и линчовати људе, јурити их по улицама, претити грађанским ратом, блокирати јавни медијски сервис 14 дана или претити блокадом било ком медију због неслагања са уређивачком политиком.
"То је у ствари та наметнута, ужасна нестабилност, односно вештачки креирана дестабилизација Србије са циљем да се Србија заустави. И против тога се ми демократски боримо и против тога се највише бори председник Александар Вучић који је дао путоказ како се бори за Србију", рекла је Брнабић.
Извор: Танјуг/ТВ Прва