
Брнабић: Сведоци смо фашистичког дивљања над деканом Дридом
Председница Скупштине Републике Србије Ана Брнабић осудила је данас, како је рекла, насиље и фашистичко дивљање над деканом Факултета за спорт и физичко васпитање у Новом Саду, Патриком Дридом и оценила да се тако нешто није могло видети до сада у Србији.
Брнабић је на конференцији за новинаре у Скупштини Србије подсетила да је тај факултет један од оних који је донео одлуку да се након пет месеци блокаде врати настави, и то онлајн, "како се не би узнемиравали блокадери".
Према њеним речима, то је била одлука наставно-научног већа и већине студената на државном факултету у Новом Саду, наводећи да је то била демократска одлука у складу са уставом и законима.
"Они су данас покушали да ту одлуку спроведу у праксу и суочили су се са насиљем какво Србија не памти у образовном сектору, односно у нашој просвети, које не приличи ни академским грађанима ни студентима", рекла је Брнабић.
Она је навела да су прво покушали да им забране улаз, онда су уништили део инвентара на факултету, тиме што су стављали столове на врата, онда су физички насрнули на декана Дрида, повредили га, а када је Хитна помоћ покушала да му укаже помоћ, прво су покушали да га спрече да уђе у амбулантно возило.
"Повређеног су га оборили на земљу, вређали, ударали, пљували, гађали и викали не само најпогрдније речи на његов рачун већ смо чули повике: 'Убиј га'. Када је успео да уђе у кола хитне помоћи почели су да гурају возило, опколили га и онда као врхунац лудила и примитивизма избушили су гуме на амбулантном возилу како не би могли да га превезу у Клинички центар Војводине", рекла је Брнабић.
Она је истакла да не може да се сети да се тако нешто могло видети у Србији.
"Све ово причам да би разумели докле су стигли студенти блокадиери, до какве границе нељудскости, до којег степена бестијалности и промоције фашистичке идеологије и да је професор који жели да уђе на факултет изложен линчу. Професор Патрик Дрид је желео да уђе на свој факултет, избацили су га, вређали, тукли, понижавали, повредили, бацили на земљу и нису му дали да уђе у кола Хитне помоћи и онда су та кола и уништили", рекла је Брнабић.
Навела је да је професор Дрид уз помоћ два инспектора шепајући кренуо ка здравственој установи да би му указали помоћ и да су га и тада окупљени пратили, гађали јајима, вређали и поливали водом, а да је испред њега ходао и снимао га мобилним телефоном Брајан Брковић, један од активиста који је заједно са Динком Грухоњићем, како каже, предводио све што се дешавало.
"Јел' то та праведна Србија? Јел' то та демократија коју нам обећавају? Јел' то то светло на крају тунела? Јел' то та нада која нас је све озарила? Јел' то то?", упитала је Брнабић.
Она је казала да инцидент испред ДИФ-а у Новом Саду није први ни усамљени такав инцидент и да се исти такав линч десио пре неколико недеља на улицама Новог Сада када су, како каже, нападнути чланови и симпатизери СНС.
"Сада смо дошли до тога да сте напали професора, декана, и замало га убили, повредили, испонижавали, уништили кола Хитне помоћи. Данас ће неком у Новом Саду неком бити потребно то амбулантно возило. И тај неко, због студената блокадера, неће моћи или не онако брзо како би то било могуће са још једним амбулантним возилом, да добије помоћ", рекла је Брнабић и додала да се борба блокадера свела на фашистичко дивљање.
Брнабић је казала да је професор Дрид, коме нису дозволили да уђе на факултет, својевремено био репрезентативац Југославије у џудоу и да је представљао земљу на међународним такмичењима и бранио њене боје.
Додала је да је Дрид и међународни судија највише категорије у џудоу, да је учествовао у организацији више од десет међународних спортских такмичења, као и да је председник Комисије за студенски спорт при Светској федерацији.
Брнабић је рекла да се Дрид читав живот бори за спорт, за студенте и за младе, а да је доживео да га руља линчује на улици, зато што је желео да оде на посао и да испуни жељу већине студента са свог факултета да наставе да студирају.
"А како се не би претерано замерао блокадерима и оставио простор за разговор, кренули су са онлине наставом. Ништа од тога, ни његов ЦВ, ни то шта је радио, ни то колико се у прошлости борио за студенте, ни то што је желео да покуша да нађе решење, ни то што је пет месеци трпео блокаде, док заиста није била угрожена академска година, није га спасило од линча ком је био изложен", рекла је Брнабић.
Хтели смо да се распише нови конкурс за РЕМ, блокадери прибегли насиљу
Брнабић је изјавила да је првобитна идеја власти била да на данашњој седници Одбора за културу и информисање буде прихваћена иницијатива опозиције да се обустави тренутни процес за бирање Савета РЕМ-а и да се распише конкурс за нови, али да је то сада, после, како је рекла, нечувеног насиља блокадера у Новом Саду и Нишу, под великим знаком питања.
Одговарајући на питање новинара на конференцији за новинаре у Скупштини Србије о томе какво је расположење власти да се распише нови конкурс за Савет РЕМ-а на седници Одбора за културу и информисање која је заказана за данас после подне, Брнабић је рекла да је идеја била да та одлука буде још један начин за отварање дијалога, за пружену руку, за заједнички рад.
"О томе смо разговарали и преко викенда и данас у раним јутарњим сатима, док ово све није почело да се одвија, прво у Нишу, па у Новом Саду. То одвратно насиље, монструозно насиље, ово чега се сваки нормалан човек у Србији буквално гади, и та одлука је у ствари била замишљена да буде још један начин за отварање дијалога, за пружену руку, за заједнички рад, а онда ви видите да ништа од тога њима није важно", рекла је Брнабић.
Како је рекла, блокадери уместо да смирују тензије, они су тензије ескалирали.
"Замало су убили човека и упали на Клинички центар Ниша. Тек ћемо видети каква ће бити одлука, али било је замишљено, иницијални план је био да буде пружена рука и да наставимо да радимо заједно. И ми, и опозиција, и организације цивилног друштва. Па ћемо сада видети како ће после овог вашара насиља, овог фестивала насиља, то изгледати, зато што очигледно њих баш брига за пружену руку", рекла је Брнабић.
Како је рекла, блокадери замишљају да су елита.
"Они би нас да бију. Они не би с нама да разговарају, ми смо ћаци. Они ће такве да бију, неке ће да убију, неке ће да лустрирају, неке ће да избаце из земље, знате, пошто су они елита. Никад Србија такве није волела", закључила је Брнабић.
Подсетила је да тачно две недеље трају блокаде РТС-а, како је рекла, малтретирање свих запослених на Радију телевизији Србије.
Последњи позив и молба блокадерима да се уразуме и поштују законе
Брнабић је упутила, после данашњег напада на декана новосадског ДИФ-а Патрика Дрида, како је навела, последњи апел свима који учествују у блокадама у Србији да се уразуме и да поштују законе.
"Желим да са овог места пошаљем последњи позив, молбу и апел блокадерима да се уразуме. Насилницима и силеџијама, да спусте лопту, да поштују законе Републике Србије, Устав ове земље. Да поштују друге људе у овој земљи, друге грађане, који немају мање права од њих самих, него имају једнака права, зато што су равноправни грађани ове земље. Позивам силеџије и насилнике да се зауставе", рекла је Брнабић на конференцији за новинаре у Скупштини Србије.
Она је позвала надлежне институције да раде свој посао и поручила да се овакве ствари више у Србији неће толерисати.
"Фашизам никада у Србији није победио, неће победити ни сада, фашистичка идеологија, где сте ви 'уберменш' или надчовек, а да смо сви ми остали људи другог реда. Против тога се Србија увек борила. Србија је слободарска земља, нећете победити ни овај пут. Ја сам сигурна да ће се председник Србије Александар Вучић огласити у наредних 24 часа. И радо бих чула његову поруку, верујем да ће бити слична", рекла је Брнабић.
Осврнула се и на данашњи догађај из Ниша, где је група студената у блокади и грађана покушала да спречи одвијање праксе Медицинског факултета у Нишу.
"Блокадери, скупљени са конца и конопца, различитих факултета, политички активисти, одлучили су да физички упадну у Клинички центар Ниш, како би спречили наставу на клиничким предметима студентима Медицинског факултета Универзитета у Нишу. Они су кренули, имају онлајн наставу, али оних теоријских предмета. Клиничке предмете морају да раде на клиници. И онда се неко сетио да упадне у Клинички центар, малтретира сво особље, све запослене у администрацији, медицинске сестре, техничаре, докторе, пацијенте и студенте који желе да студирају, да би сутра помогли грађанима Србије у свом Нишу", рекла је Брнабић.
Она је данашње догађаје назвала нападом на здравствени и просветни систем Србије и подсетила на напад на активисте и функционере СНС-а у Нишу који се догодио пре месец дана.
"Сада поново видите да није важно да ли је неко СНС или није СНС, да ли је политичан или није политичан, да ли је лево или десно, да ли је студент или није студент, и с ког факултета - ништа то није важно. Бићете нападнути, бићете линчовани, уколико се у свему не слажете са блокадерима. То смо данас видели. По цену напада на здравствене институције, по цену уништавања амбулантних возила, свих грађана ове земље, чија једина улога је да спашавају животе. Толико о томе колико блокадере брига за људски живот", закључила је Брнабић.
Насиља у Новом Саду и Нишу организовали Грухоњић и Брковић
Брнабић је изјавила да су насиља у Новом Саду и Нишу организовали Динко Груховић и Брајан Брковић и нагласила да су то људи којима је, како је рекла, једини циљ срушити Србију.
"Људи којима је једини циљ да распарчају Србију, да одвоје Војводину, да Војводина буде Република, да има позивни број плус 38 четири, а онда када је Александар Вучић као председник Србије јасно рекао да се то десити неће, и када је донета Декларација о Војводини, и када смо сасвим разобличили све то што покушавају да ураде, онда су о томе престали да причају", рекла је Брнабић одговарајући на питање новинара да ли су насиља у Новом Саду и Нишу организована.
Како је рекла, онда су се ти који желе отцепљење Војводине, када су видети да то неће успети, померили у Нови Пазар, како они кажу, Санџак, односно Рашку област.
"И онда су тамо почели да причају о томе како ће Санџак да буде Република. И ко је отишао тамо? Па исти ти, који су причали о Војводини. Е ти су организовали напад на овог професора (декан Патрик Дрид). Ти су организовали ту групу блокадера. Бог те пита колико је тамо студената уопште и било. Свакако не са тог факултета. Бог те пита. То су политички активисти. И људи жељни, крви, пуни мржње, и ко зна и због чега све још зато што Србија напредује", навела је Брнабић.
Како је рекла, то су исти људи који једва чекају да виде Северину.
"Али зато што професора, декана, који се бори за њих, за генерације студената, који је у европским и светским федерацијама за спорт, за студенски спорт, а њега ћеш да бијеш. Али Северина ти је супер. А то су њихове вредности. И то им је Северина најбоља баш на годишњицу од пробоја Јасеновац. На тај дан су дозволили да им у Хрватској узму српску заставу и одузму транспаренте на ћирилици. И све им је било лепо. И све је било прелепо", рекла је Брнабић.
Како је закључила, сада студенти и блокадери имају одличне снимке да покажу кад стигну у Брисел и Стразбур.
"Како изгледа та демократија. Како то изгледа та лепша Србија. Како изгледају те њихове вредности", констатовала је Брнабић.
Ви мене озбиљно питате зашто је полиција била у Новом Саду?
Брнабић је изјавила да је полиција данас била у Новом Саду да би успоставила ред и мир, јер се известан број људи окупио како би спречио професоре, студенте и декана Факултета за спорт и физичко васпитање да уђу на своје радно место, а не зато што је желела да уради било шта.
Брнабић је, одговарајући на питање како оцењује поступање полиције с обзиром на то да данас у Новом Саду, испред ДИФ-а, има и студената који су повређени, упитала: "Ви мене заиста то питате, зашто је полиција била тамо?"
Она је претходно указала да је над деканом Патриком Дридом извршено насиље и фашистичко дивљање.
"Полиција је била тамо зато што се окупио известан број људи, небитно је да ли мало или много, да спречи неке професоре, неке студенте, једног декана управо тог факултета да уђу на своје радно место. Зато је полиција била тамо. Не зато што је полиција желела да уради било шта. Спречавају им слободно кретање. Је ли то у складу са законом? Са којим законом је то у складу? Је ли то у складу са вредностима лепе и свезубе Србије, да они могу да кажу ко и где сме да уђе? Да професор не сме да уђе на факултет, а ко онда сме да уђе на факултет?" упитала је Брнабић.
Она је навела да је полиција покушала да успостави ред и мир и да замоли људе да пусте декана да уђе на факултет.
"А видели смо како је то прошло и колико је полиција била брутална. Тако што је декану дислоцирано колено, иде му крв на нос, он шепа, остали га бију и вичу 'Убиј га, Убиј га'", рекла је Брнабић.
Брнабић је прокоментарисала и писање појединих медија да је "одложена седница Одбора за културу због под знацима навода насиља над деканом".
"То је насиље?! Пребијете човека од батина, нападате га док је на земљи, не дате му да уђе у хитну помоћ, избушите гуме, вређате га, цури му крв на нос и то је насиље под знацима навода? Срам вас било!" поручила је Брнабић.
Извор: Танјуг