Брнабић: Опозиција у парламенту не представља никога
Председница Народне скупштине Републике Србије Ана Брнабић изјавила је да је скупштинска већина стабилна и убедљива и да у том смислу нема политичке кризе и истакла да сви морамо да се потрудимо да нађемо неки начин за дијалог.
Брнабић је рекла, за ТВ Хепи, да би било демократски да се распишу избори јер, како је навела, парламентарна опозиција више нема легитимитет, али је додала да је у овом тренутку питање да ли би избори ишта решили и направили неку бољу ситуацију у друштву.
Брнабић је навела да је после оставке премијера Милоша Вучевића следећи корак да Скупштина констатује ту оставку и да од тренутка тече рок од 30 дана да се формира нова влада или да се распишу избори.
"Ми ћемо за десетак дана знати да ли идемо на нове изборе или ће председник Србије предложити новог мандатара. Скупштинска већина је сигурна, стабилна и убедљива и не постоји никаква политичка криза. Оно што ми сви заједно морамо да адресирамо, то је криза дијалога који не постоји у друштву", навела је Брнабић.
Брнабић је цитирала председника посланичке групе СНС Миленка Јованова да су блокаде и пленуми кренули као напад на власт и покушај смене власти, а да се десила смена опозиције и додала да парламентарна опозиција више не представља никога и да нема легитимитет што је, како је навела, огроман проблем.
"То је један од разлога зашто мислим да би било демократски да имамо изборе, због тога што очигледно да они (опозиција) немају легитимитет. С друге стране, у овом тренутку питање је да ли би избори ишта решили и направили неку бољу ситуацију у друштву. Мислим да на првом месту сви морамо да се потрудимо да нађемо неки начин за дијалог", рекла је Брнабић.
Према њеним речима, оставка председника Владе Милоша Вучевића је нешто невероватно часно и одговорно и прилично неуобичајено у политици, чак и у много развијенијим демократијама.
Брнабић је подсетила да је оставку поднео и градоначелник Новог Сада Милан Ђурић и навела да се њему "људски диви".
"Човек који је након трагедије у Новом Саду са петнаесторо погинулих обишао све породице, разговарао са свима, био лично на свакој од тих сахрана, једна од сахрана је била у Скопљу. Човек који је заиста показао једну људску одговорност и са њим сам се и јуче чула, велики, добар градоначелник Новог Сада", рекла је Брнабић.
Навела је да је почаствована што је у странци која након председника као што је Александар Вучић сада има Милоша Вучевића и додала да су обојица показали да је СНС другачија и да показује одговорност.
Брнабић је истакла да нико није поднео оставку 2003. године када је убијен председник владе Зоран Ђинђић и то у дворишту владе, ни 2004. године када се догодио погром српског народа на Косову и Метохији, као ни 2008. године када је убијен Ранко Панић на демонстрацијама које су биле пријављене у складу са законом.
Брнабић је рекла да нико из бивше власти није поднео оставку ни 2006. године, када се Црна Гора отцепила, ни 2008. године, када је Приштина прогласила независност.
"У депешама Викиликса се наводи да је Борко Стефановић пре једностраног проглашења независности од стране Приштине отишао у америчку амбасаду и молио америчког амбасадора да се помери проглашење како би прошао други круг председничких избора, и није поднео оставку. А данас је један од челника Ђиласове странке, један од великих опозиционара", додала је Брнабић.
Поновила је да нико из тадашње власти није поднео оставку након пожара у дискотеци "Контраст", наводећи да је то разлика између власти некад и власти сад и између СНС и других странака.
Брнабић је додала да је Вучевић у уторак одржао прави државнички говор и да је била поносна, а да јој је жао због његове оставке и да сматра да се добро борио као председник Владе и доста ствари урадио у тих девет месеци.
"За мене као неког ко је био готово седам година председник Владе, један од највећих Вучевићевих успеха као премијера је тај што је успео у оквиру Социјално-економског савета са представницима синдиката и послодаваца да постигне по први пут договор око минималне цене рада, минималне плате, ја то, рецимо, никада нисам успела", навела је Брнабић.
Истакла је да, док је била на челу владе, је увек на крају влада доносила ту одлуку, против које су помало били послодавци, а више синдикати.
"Када причамо о томе да је дијалог важан, Вучевић је и тада показао колико је вичан томе и колико је упоран у томе да се постигну договори око најважнијих питања", навела је Брнабић.
Важно је да постоји контакт центар за студенте јер они немају информације
Брнабић је изјавила да контакт центар за студенте, који је јуче покренуо скупштински Одбор за образовање, већ има преко стотину позива, а да је првог дана када је контакт центар покренут опозиција позивала да се тај центар зове како би био блокиран.
"За не веровати је када видите колико је наша опозиција неодговорна, први дан су они позвали да се зове тај контакт центар, да се блокира, како не би могао да ради, звали, упућивали увреде, претње", рекла је Брнабић.
Брнабић је истакла да је важно да постоји тај центар јер студенти многих факултета нису информисани о томе шта ће се дешавати са школаринама, домовима, а Скупштина има могућност да сва питања студената прикупи и упути захтеве факултетима за таквим информацијама.
Брнабић је рекла да је прошло више од недељу дана од када је одржана седница скупштинског Одбора за образовање, на којој је ректор Београдског универзитета рекао да ситуација није катастрофална за стотине хиљада породица, родитеља студената у Србији зато што постоји план, али да план јавности још није познат.
"До дана данашњег, то је осми дан, нико није видео план. Неки студенти су се обратили ректору да кажу "хвала вам, чули смо да постоји план, дајте нам план, да погледамо", али нико није видео план. Они ни одговор нису добили", навела је Брнабић.
Брнабић је истакла да је време да престанемо да делимо људе и да делимо студенте и навела да је студент Медицинског факултета Милош Павловић добијао претње након што је говорио на скупу у Јагодини.
Брнабић је рекла да Павловић не може више да се врати у студентски дом након тих претњи, већ је код друга у стану и додала да пленум није осудио нападе на Павловића.
"Он (Павловић) је само рекао своје мишљење и усудио се да каже "желим да учим". Оградили су се (пленум) од њега, али када је он физички угрожен, када је вређан зато што је из Добоја, када дођемо до тога да вређамо неког зато што има овакав или онакав нагласак, где је тај пленум да осуди то", рекла је Брнабић.
Извор: Танјуг/ТВ Хепи