Брнабић: Наставићу да чувам достојанство парламента
Председница Народне скупштине Републике Србије Ана Брнабић поручила је, коментаришући одлуку опозиције да не учествује у раду данашње седнице, да ће наставити да се труди и да ће давати све од себе да подстиче дијалог и да чува достојанство Народне скупштине.
Брнабић је рекла, новинарима у холу Народне скупштине, да је опозиција много тема покренула на данашњим конференцијама, указујући да нису могли чак ни да се договоре да имају једну заједничку конференцију.
"Као председница парламента и члан Српске напредне странке од одговорности никада нисам бежала, а од суда народа понајмање, зато не знам како их није срамота да помену реч одговорност", рекла је Брнабић.
Према њеним речима, теме које су покренули могу се поделити у три целине, а једна је она коју је покренуо посланик Демократске странке Срђан Миливојевић о снајперистима на крову Народне скупштине.
Друга је, како додаје, да је владајућа већина желела инциденте, а опозиција мирну дебату и разговор, а трећа о одговорности свих и колико су сви спремни да поднесу одговорност и да стану пред грађане, да изложе како су радили.
Одговарајући Миливојевићу о присуству снајпериста на крову Народне скупштине, Брнабић је истакла да јесу, као што су присутни и на крововима разних зграда искључиво зато што је у гостима у Народној скупштини јутрос био и председник Екваторијалне Гвинеје.
"То је безбедносни протокол који је увек важио у Србији, осим када су они склонили снајперисте како би неко убио њиховог председника Владе. Ни тада никоме није пало на памет да неко поднесе оставку и говори о одговорности јер није успео да спречи убиство председника Владе који је стрељан у дворишту Владе Србије", рекла је Брнабић.
Додала је да је реч о уобичајеним безбедносним протоколима за посете председника држава и влада који важе у свим земљама и додала да је као председница Владе била у посети многим земљама и да је видела снајперисте на крововима.
"Да ли ми је било пријатно? Не. То је њихов посао, као што је наш посао да сачувамо безбедност и да укажемо поштовање високом госту који нам је дошао", рекла је Брнабић и додала да је срамота што Срђан Миливојевић то не зна и да је бедно ако му је то политика, као и да тако изгледа када се манипулише лако проверљивим подацима.
Осврнувши се на инцидент који се догодио у понедељак на седници парламента о буџету и тврдње опозиције да је власт желела да дође до инцидента у скупштини, Брнабић је рекла да је прошлог петка одржала колегијум са свим потпредседницима парламента и шефовима посланичких група да би се, како је рекла, смањиле тензије и да се постигне договор како ће тећи расправа о буџету.
Брнабић је рекла да је ставила на дневни ред све допуне које су посланици опозиције тражили на колегијуму.
"Шта год су ставили на дневни ред, да ли је оснивање анкетног одбора, да ли предлог неког закона, било шта. И на колегију су ми рекли: "Супер, ево још један добар корак у правом смеру". И шта се десило? Нико од њих није хтео да образложи, осим народне посланице из Еколошког устанка Милице Марушић Јаблановић", рекла је Брнабић.
Брнабић је навела да је на колегијуму још једном разложила зашто неће на дневни ред ставити предлог за гласање о неповерењу влади јер, како је истакла, неће зажмурити на злоупотребу потписа народних посланика.
"Нису видели морални, људски проблем што су ми предали нешто са злоупотребљеним потписима. Нису чак тражили да исправе без та два потписа. Не, него да такав предлог иницијативе иде на дневни ред Народне скупштине, да нам се смеје не само наш народ, него све земље на свету", рекла је Брнабић.
Додала је и да грађани могу да виде шта су посланици опозиције најављивали пре саме седнице и да чују на друштвеним мрежама снимке из сале у којима најављују шта ће се дешавати и да неће пустити да се одржи седница.
"Да озбиљни, матори људи стоје овде пред вама и причају такве ствари, а знају да је свако појединачно могао да види шта се дешавало и ко је шта радио, али и да даље кажу: "Немојте да верујете вашим ушима и вашим очима, верујте мени". То је најстрашније понижавање нашег народа. То сте радили десет година док сте били на власти, то настављате да радите", рекла је Брнабић.
Порука опозицији: Немате са ким да ратујете, хоћемо стабилност и да радимо
Брнабић је оценила да опозиција изјавама о свргавању некадашњег румунског председника Николаја Чаушескуа уноси панику и да су неки од њих чак рекли да је рат могућа опција, али им је поручила да немају с ким да ратују и да је неопходно сачувати стабилност.
Поновићу речи Александра Вучића: "Немате људи са ким да ратујете. Неће овде бити грађанског рата", поручила је Брнабић одговарајући на питање новинара због чега је посланик Демократске странке Срђан Миливојевић и данас спомињао румунски сценарио.
Поручила им је да немају с ким да ратују.
"Већинска Србија то не жели. Већинска Србија се огледа у ових 154 народних посланика. Ово ради нека мањина. И ради зато што нема ни план, ни програм, ни визију", рекла је Брнабић.
Наводи да може човек да гласа против Српске напредне странке, али тешко да може да гласа за било кога у опозицији који нису испоштовали ни оне грађане чијом су заслугом посланици и нису желели да расправљају о буџету.
Ипак, наглашава да нису сви исти и каже да јој је у понедељак пришао Добрица Веселиновић и замолио је да не дозволи инциденте.
"Рекао ми је "молим вас, немојте да нам овако изгледа парламент". Ја сам рекла "важи, Добрице, ево ти умири своје, а ја ћу умирити све остало". Нисмо успели", рекла је Брнабић.
Поручила је да је неопходно сачувати стабилност.
"Немате са ким да ратујете. Нећемо да ратујемо, хоћемо да радимо, да усвојимо буџет", закључила је Брнабић.
Говорећи о инцидентима у понедељак, Брнабић је рекла да су посланици опозиције баш све урадили да седница не буде пристојна.
На питање о томе што је председник посланичке групе Српске напредне странке Миленко Јованов пљунуо опозиционе посланике, Брнабић се извинила и рекла да је то нешто што може да осуди, наводећи да су "сви они од крви и меса" као и да годинама слушају различите претње и увреде.
"Годинама нам прете, без осуде - да ће нас јурити, причају нам све најгоре, прилазе до министарских клупа да би показали храброст. Имате посланике који нас ударају. Неко је и с наше стране сигурно рекао ружну реч и ружан гест. Ево, ја се извињавам за све ружне гестове. Није ми тешко, волела бих да није било тих инцидената. Имате људе који не поштују закон, које је баш брига за пословник о раду Народне скупштине, замислите када би се залетао свако да удара министре и народне посланике", рекла је Брнабић.
Брнабић је упитала представнике опозиције по ком принципу дозвољавају себи да блокирају саобраћај, пешаке, нападају чланове Владе и раде све оно што не би желели да неко њима ради.
"Кад се вама не дозволи оно што захтевате са фалсификованим потписима, онда ћете да рушите", рекла је Брнабић.
Реагујући на добацивања посланика Еколошког устанка Александра Јовановића Ћуте током конференције, Брнабић је рекла да су они имали све време да одрже своју прес конференцију.
"Ово су људи који кажу да желе дијалог. Ћута, који не жели инциденте, ово је моја четврта прес конференција коју прекида", рекла је Брнабић.
Брнабић је упитала Јовановића због чега се плаши онога што има да каже, па покушава да омета њену конференцију.
"То је разлика између пристојне и рушилачке Србије коју представља, као бивши лидер опозиције, Драган Ђилас", навела је Брнабић.
Коментаришући опхођење опозиционара према медијима, Брнабић је рекла да они себи додељују право да одређују ко је новинар, а ко није.
"То је срамота медијских и новинарских удружења која никада на то не реагују. Када нападају новинарке и покушавају да их љубе, нико од удружења не реагује, а ни медији, што је својеврсна срамота", рекла је Брнабић.
Брнабић је нагласила да ће наставити да се бори за Србију и да чува достојанство Народне скупштине.
"Моје је било да добијем ударац и да ме полије Мариника Тепић. Моје је било да покушам да урадим више из срца и душе за достојанство парламента", река је Брнабић.
Брнабић је рекла и да нико од посланика опозиције није желео реч приликом расправе о буџету у Народној скупштини, као ни да подносе амандмане на тачке дневног реда.
"Нико није желео реч, ја бих волела да је било ко желео. Да јесте, дошао би и појавио би се на консултацијама након што сам одредила паузу", рекла је Брнабић.
"Амадмани се подносе на тачке дневног реда. Када кажете по тачкама дневног реда, да ли неко жели реч, људи се пријаве и онда говоре о својим амадманима. Један амадман, па други амадман. Када кажете да ли желите реч и нико не жели реч, претпоставља се да о томе нико не жели реч", рекла је Брнабић.
Брнабић је на тај начин одговорила на питање новинара да ли су тачне тврдње опозиционих посланика да нису добили реч приликом расправе.
"Мени је жао што ти народни посланици обмањују грађане и што тако манипулишу претпостављајући, ваљда, да људи треба да верују њима, а не својим очима и ушима. Не, нико није желео реч. Ја бих волела да је било ко тамо желео реч", рекла је Брнабић.
Додала је да би се шефови посланичких група појавили на консултацијама да су стварно желели реч.
"Одређујем паузу, позивам шефове посланичких група на консултације да видимо како ћемо да наставимо. Желели су реч, али нису дошли на консултације како ћемо да наставимо. То су сви чули јасно у микрофон, сви грађани Србије", рекла је Брнабић.
Такође, одговарајући на питање новинара због чега је у Народној скупштини повећан број чланова обезбеђења, Брнабић је рекла да је обезбеђење неопходно зато што јој је у понедељак било онемогућено да се обрати грађанима.
"Обезбеђење је неопходно да бих могла да говорим, а посланици опозиције ми свакако и сада добацују и поред обезбеђења. Дакле, и са тим обезбеђењем које је овде, да бисмо покушали у парламенту Србије да обезбедимо минималну слободу говора, два народна посланика ми добацују и покушавају да ми онемогуће да говорим", истакла је Брнабић.
Такође, истакла је да приликом конференције коју су имали посланици опозиције обезбеђење није било присутно зато што њих нико не спречава да искажу свој став.
Додала је и да није желела да се буџет усвоји без опозиције и да је желела да се договоре, али и да не жели да се због мањине посланика одустане од усвајања буџета.
"Ми имамо дужност према грађанима који су гласали за нас. Ја имам дужност и према грађанима који су гласали за опозицију да дође до расправе и урадила сам све што је било у мојој моћи да до ње и дође", рекла је Брнабић.
Инциденте изазвали посланици Зелено-левог фрона, Ђилас упутио први ударац
Брнабић је истакла да су инциденте на седници у парламенту у понедељак изазвали посланици Зелено-левог фронта, те да је први ударац упутио председник Странке слободе и правде Драган Ђилас.
Брнабић је рекла да је посланик Зелено левог фронта Радомир Лазовић "улетео тамо где седе чланови владе у сали како би лепио налепнице по клупама".
"То по правилнику није дозвољено, ту нико не сме да приђе због реда на седници, без дозволе председавајућег. Нити је тражио, нити ме послушао када сам га позвала да се врати у своју клупу. Посланик Богдан Радовановић је притрчао, уносио се у лице министрима и тада је кренуо први хаос. Први ударац упутио је Драган Ђилас", рекла је Брнабић.
Додала је да је ту кренуло кошкање те да је ушло обезбеђење да спречи тучу, а да је она лично сишла да би успоставила ред и натерала сваког посланика да се врати у клупу и да наставе рад.
Истиче да је она рекла обезбеђењу да изађе из сале јер је то, како је нагласила, договор са опозицијом на једном од првих колегијума да обезбеђење не улази више у салу.
"У међувремену је Мариника Тепић поливала обезбеђење, посланике. Када су сви сели, отишла сам и до чланова владе и замолила их да седну. На пар минута смо имали ред, могли смо да наставимо да радимо, али у тренутку када је Милош Вучевић кренуо да прича, Мариника Тепић је дотрчала да би му пиштала поред главе, а за њом и други посланици", испричала је Брнабић.
Истиче да ти исти сада кажу да су они хтели да разговарају, а да је владајућа већина хтела инциденте.
Наводећи да је тада одредила паузу, Брнабић је рекла да је позвала све шефове посланичких група на консултације како би се договорили око наставка те седнице, али да су се на консултацијама појавили шефови посланичких група позиције и ниједан опозиције.
За то време, како је додала, они су остали у сали где су чупали микрофоне и заузимали места на којима седе министри и председник и потпредседници Скупштине.
Нагласила је да је све било најављено пре те седнице и цитирала Срђана Миливојевића који је за лист Данас 24.новембра изјавио "седницу о буџету нећемо имати".
Истичући да је буџет најважнији документ, Брнабић је рекла да опозиција неће да разговара о буџету, већ хоће само о опозиву владе.
"Нису желели да причају о буџету, Тепић се снима из сале и каже "успели смо да прекинемо седницу коју су хтели да одрже као да се ништа не дешава, нећемо дозволити да се ова седница настави", а онда чујете од њих да је могла седница да буде настављена, да је могла председница да да паузу.
Одредила сам паузу, држала колегијум, дала им реч иако нису имали право, лично сам сишла доле да смирим посланике и вратим у клупе, наставила седницу, Тепић поново кренула да прави хаос, наставила седницу, питала их појединачно по свакој тачки да ли желе реч, желели су да дувају у вувузеле, али то што ви не желите реч, не значи да ћете зауставити седницу о буџету", нагласила је Брнабић.
Наводи и да је "иста та група" данас направила исти хаос у Скупштини Града Београда.
"Толико су они за разговор, ово нема никакве везе са трагедијом у Новом Саду, ово има везе само са рушењем Србије", рекла је Брнабић.
Нисам изрекла мере удаљења посланика, јер то опозиција не би поштовала
Брнабић је изјавила да у парламенту није изрекла мере за удаљење посланика са седнице током инцидената у понедељак, јер то опозициони посланици не би испоштовали и било би то додатно урушавање достојанства скупштине.
"Нисам. И сад ћу вам образложити зашто нисам. Ја нисам могла да их натерам да седе у клупама. Да ли мислите да би та мера нешто урадила? Зато што кад изрекнете меру удаљења, онда та мера мора да се спроведе. И онда би то тек био циркус", рекла је Брнабић.
Брнабић је тако одговорила на питање новинара да ли је поднела, односно, покренула опомене или мере удаљења са седнице након инцидената од пре два дана.
Запитала је да ли неко мисли да би је неко послушао у понедељак да је изрекла меру удаљења.
"Да у том тренутку искажем било коме меру удаљења. Људима који једноставно најављују, па и од стране Ђиласовог упосленика Немање Шаровића, да ће правити хаос. Мислите да би ме послушали? А онда шта да урадим са овим људима из обезбеђења да износе једног по једног, па да се Курти још више радује, је л' то", нагласила је Брнабић.
Како је рекла, учинила је све што је у њеној моћи да се настави та седница.
"Још једном, ишла сам доле да сваког појединачно замолим да се врати на своје место. Ја сам увела ред и онда је Мариника Тепић поново направила хаос, ови тек дочекали. Одредила паузу, позвала на консултацију, нису се одазвали. И онда ми изађе овде Биљана Ђорђевић и каже - могла је да одреди паузу, могли смо се договорити да наставимо. Па то сам управо и урадила, али се нису одазвали", нагласила је Брнабић.
Позивају на одговорност, а злоупотребљавају потписе народних посланика
Брнабић је истакла да опозиција говори и позива власт на одговорност, а да с друге стране злоупотребљавају потписе народних посланика.
"Причају о одговорности, а цела земља зна да су злоупотребили два потписа посланика од 14 колико их имају. Мариника Тепић је то злоупотребила, она је шеф те посланичке групе. Је л' дала оставку? Не, а морала је да има имало образа и одговорности да да и на место посланика", рекла је Брнабић.
Наводи да не зна да ли да се смеје или плаче када слуша председника Странке слободе и правде Драгана Ђиласа и потпредседницу те странке Маринику Тепић када говоре о одговорности и корупцији.
Истиче да је њена одговорност да Народна скупштина ради.
"Волела бих да ради под другачијим условима, али моја је одговорност да се усвоји буџет. Желела сам расправу, нема ко је више дао опозицији од мене, само један захтев им је одбијен јер су злоупотребили потписе и дошло је до овога", рекла је Брнабић.
Извор: Танјуг