
Брнабић: Надлежне институције морају да реагују на Мариникине тврдње
Председница Скупштине Србије Ана Брнабић најавила је да ће наредна два дана боравити у Бриселу где ће се састати са Европском комесарком за суседство и проширење Мартом Кос, са Гертом Јаном Копманом, који је директор директората за проширење, као и са шефом Комитета за спољне послове у Европском парламенту Дејвидом Мекалистером.
"Дакле, доста састанака. Данас састанак и са специјалним изаслаником Француске за Западни Балкан, такође причали смо о реформама. Француска нас заиста подржава на европском путу и они су дали све сагласности за отварање Кластера 3. Боримо се. Фер би било да имамо позитивне вести Европске комисије, али за то свакако морамо још додатно да радимо", рекла је Брнабић за телевизију Прва.
Подсетила је да је данас имала састанак са делегацијом Националног конвента, чија је мисија, како је рекла, да раде са државом на томе да се спроводе реформе како би се Србија приближила Европској Унији.
"Био је тежак састанак, али отворен. Ми немамо разумевање па скоро ни по једном питању. Потпуно неслагање, потпуно неразумевање, недостатак поверења, али имали смо састанак па ћемо се трудити, ја на првом месту даље да гурам то и да имамо тај дијалог, зато што те реформе морају бити инклузивне и без њих, без организација цивилног друштва, ми не можемо да напредујемо на нашем европском путу", нагласила је Брнабић.
Говорећи о оптужбама посланице Странке слободе и правде (ССП) Маринике Тепић која је довела председника Србије Александра Вучића у везу са наркодилером Филипом Кораћем, Брнабић је истакла да надлежне институције морају да реагују на такве тврдње.
"Ако је (Тепић) могла да оптужи Војску Србије да су наркодилери, ако је могла да оптужи Александра Вучића као председника Србије за трговину људима, ако је могла сада да га оптужи да је наркодилер, или ми морамо да будемо у затвору или Мариника Тепић мора да буде у затвору", рекла је Брнабић .
Додала је да та прича не може остати на "рекла-казала".
"На крају крајева, ово је пар екселанс узнемиравања јавности. Надлежне институције, још једном кажем, морају да реагују", рекла је Брнабић.
Брнабић је говорила и о нападу студента на професорку и портира на Правном факултету, рекавши да је сигурна да то није студент који припада групи студента који желе да уче, а како каже, најбољи доказ за то је што студенти који желе да уче не могу да уђу на своје факултете.
"И ми смо то видели у претходна четири дана када је Владимир Балаћ хтео да уђе на свој Факултет техничких наука (ФТН) у Новом Саду, видели сте да га блокадери нису пустили на факултету. Када је Лука Лолошевић желео да уђе на свој Факултет политичких наука (ФПН) у Београду, видели сте да блокадери нису желели да га пусте на факултету", навела је Брнабић.
Према њеним речима, на Правном и Медицинском факултету постоји црна листа студената који желе да уче и који не смеју да уђу на факултете, а коју су правили студенти у блокади.
"Коначно, блокадери и данас одлучују о томе, што је нажалост и велика срамота за те факултете, ко у те факултете може физички да уђе, ко не може", истакла је Брнабић.
Говорећи о синоћним протестима у Србији на којима је, према проценама полиције било између 25.000 и 30.000 људи, Брнабић је рекла да су учесници скупова поново показали да не маре за грађане, наводећи да их није било довољно да блокирају једну улицу, а камоли два моста алои да је њихова поента да малтретирају људе.
"Какву год поруку су желели да пошаљу, могли су да је пошаљу из парка, зато што их реално ни у Београду, а ни у било ком другом граду и општини где су се јуче окупљали, није било довољно да затворе или блокирају ниједну једину улицу", истакла је Брнабић.
Извор: Танјуг