Вести

Брнабић: Блокада РТС-а је директно кривично дело

Председница Народне скупштине Републике Србије Ана Брнабић изјавила је вечерас да блокада РТС-а представља кривично дело, истичући да је као председница парламента дужна да на то упозори.

"Блокада РТС-а је директно кривично дело у складу са чланом 149. Кривичног законика, став 2 - новчаном казном ће се казнити или затвором до једне године, казниће се ко неовлашћено спречи и омета емитовање радио и телевизијског програма", рекла је Брнабић на ТВ Пинк.

Брнабић је најавила и да планира да на ту тему разговара са амбасадорима Квинте, како би, када ЕУ годинама придикује Србији због слободе медија, сада могли да чујемо "да ли тако изгледа та слобода медија у тој лепшој и бољој Србији".

Брнабић је навела да је дужна да као председница Скупштине упозори и да још једном каже, у вези са блокадом РТС-а, да се нада да ће све надлежне институције да раде свој посао.

"Слобода медија у оваквој њиховој Србији, тој лепшој, "свезубој" Србији очигледно неће постојати, уколико се икада домогну власти. Неће постојати ни слобода размишљања, ни говора, ни медија", рекла је Брнабић.

Како је истакла, невероватно је да блокадери малтретирају искључиво жене, од новинарке РТС Николине Ракић чији су број телефона објавили на мрежама да би је људи малтретирали, преко Јелене Баранин, коју су расплакали до Весне Радосављевић коју, како је рекла, такође малтретирају на најстрашнији начин.

Брнабић је оценила да је реч о кукавицама које у чопору малтретирају жене.

Брнабић је поновила да је смисао свега оно што је председник Александар Вучић још почетком децембра рекао, а то је да су захтеви студената у блокади само изговор те да је смисао политика и долажење на власт оних који су организовали те блокаде.

Оценила је да то нити је демократски, нити је владавина права и да се све своди на, како је навела, ''исконски садизам''.

"Сад су ту остали људи који уживају у малтретирању неких људи, мржњи и таргетирању, стављању људи на потернице", рекла је Брнабић.

Након оцене да нико до студената не зна шта је РЕМ, Брнабић је нагласила да је то апсолутно тачно.

"Апсолутно мислим да је уопште будаласто размишљати да је то (да се објави нови конкурс за РЕМ) захтев студента блокадера", казала је Брнабић и нагласила да је њено питање, какве везе све то има са падом надсрешнице. 

Додала је да то треба сви да се запитају.

"Хајде сви да станемо на лопту и запитамо се какве везе блокада РТС и захтев о РЕМ-у има са трагедијом у Новом Саду - никакве", навела је Брнабић и додала да поново долазимо до тога да све то што грађани Србије проживљавају последњих пет месеци нема никакве везе са падом настршнице. 

Оценила је да је све то "брутална, нељудска, злоупотреба, жртава пада насдстрешнице и њихових породица и емоција читаве наше земље и свих наших грађана".  

На питање што држава то све толерише, поновила је да је то зато јер су људи морали да виде да у ствари ништа од тога нема никакве везе са падом надстершнице и да нико од блокадера више нема право да прича о лепшој и бољој и праведнијој Србији, јер би то би била владавина привилегованих.

"Била би то земља и друштво у којој они имају сва права, а ми сав остали народ, немамо никаква права, ни право на говор, ни право на размишљање, ни право на окупљање. Дакле, никаква права, таква би то била држава", казала је Брнабић.

Брнабић је навела да смо дошли до тога да је тужилаштво самостално, да је правосуђе независно и поновила да се Драган Ђилас похвалио да мора да му плати 300.000 динара.

Додала је да у својсту грађанина жели да подсети на другу бизарну ствар која доста говори о нашем тужилаштву и судству, а односи се на твитераша који је објавио број телефона новинарке Николине Ракић, а потом и њен, јер је то осудила.

"Тужилаштво је на једвите јаде реаговало и изрекло му меру забране приступа друштвеним мрежама, коју је он одмах прекршио. Па не може Александар Вучић бити крив, ни Српска напредна странка, а ни власт", казала је Брнабић и поновила да је тужилаштво самостално и додала да су одмах пустили дотичног господина који "малтретира и таргетира људе, угрожава им безбедност на најотворенији начин". 

Брнабић је нагласила да као друштво, треба да причамо и разговарамо о проблемима са којима се суочавамо захваљујући реформама које су спроведене, а које су биле експлицитно захтев Европске уније. 

На питање у вези са састанком министра спољних послова Марка Ђурића и амбсадора Квинте на тему незаконите блокаде РТС, и шта је био њихов циљ, нагласила је да и она планира да разговра са њима на исти тему. 

"Мислим да је циљ да се неко огласи и каже: знате како, с обзиром на то да вас (Србију) последњих 12 година "газимо" у вези са слободом медија, и увек имају неке придике на слободу медија у Србији и ако у Србији имате потпуну слободу медија", казала је Брнабић и додала да некада у ЕУ нема баш слободе медија, да укидају одређене медије, не дају им лиценце, и не може да се чује друга страна.

Брнабић је нагласила да би пре била забринута за слободу медија у ЕУ.

"Али нама увек имају нешто да придикују у вези са слободом медија, да чујемо сада да ли овако изгледа та слобода медија у тој лепшој и бољој Србији или имате шта да кажете поводом тога да шест дана неко блокира РТС, да не дају људима да уђу ни да изађу, да им се достави храна, да слободно не може да се емитује програм и да поврх свега имате лица на потерницама - људе који само раде свој посао у складу са оним што мисле да је најбољи професионални стандард", казала је Брнабић. 

 

Ректор Ђокић показао невероватан кукавичлук, нисам ја крив, студенти су

Брнабић је оценила да се ректор Универзитета у Београду Владан Ђокић понео као кукавица после информативног разговора везано за блокаде.

"Помислите да ће неко у просвети, од учитеља, наставника, професора, декана, па ректора увек стати у одбрану ђака или студената и да ће шта год да се деси, ако се прича о томе да је кршен закон, да ће увек стати у одбрану и рећи - ја сам крив, не дирајте ту децу. Некако бих то очекивала, а шта је урадио ректор Ђокић, рекао је - људи ја нисам ништа крив, ја нисам за блокаде, нисам наредио да не раде факултети. Шта смо ми дочекали, да имамо такве људе у образовању, да неко каже, ништа ја крив нисам. Ништа. Све су студенти у блокадама криви, ја сам хтео да наставе сви факултети да раде, ја сам то тражио, нисам могао да реагујем јер нико од декана ми се није обратио да је донео одлуку о обустави наставе, све су закували студенти у блокадама", рекла је Брнабић.

Како је додала, ректор Ђокић се "два пута заштитио", преко студената и академске заједнице.

"Само да није он крив. Каква је то кукавица", рекла је Брнабић и оценила да је то најподлије понашање које је видела.

Брнабић је казала да ректор Ђокић са једне стране каже да подржава студенте, а онда када правда закуца на врата, онда их прода, а жели да буде лидер.

"Ево да вам кажем сада како изгледа лидер. Када је Александар Вучић као председник Републике Србије отишао да обиђе страдале у овој ужасној трагедији у пожару у Кочанима и када су опет студенти, који нити знају да ли то сме или не сме, да ли је опасно или није опасно, имали су тај захтев да неко одговара. Шта је урадио Александар Вучић? Човек је рекао, ево да, ја ћу да вам кажем, ја сам крив. Није крива медицинска сестра, начелник, ја сам крив, е то је лидер", рекла је Брнабић.

Брнабић је подсетила вечерас и да члан 43. став 10 Закона о високом образовању каже да на високошколској установи није дозвољено политичко, страначко или верско деловање.

"Када будемо видели изборну листу тог новог Г17+, иницијатива 60, која је практично политичка листа за изборе које ће тек тражити као један од следећих захтева, јер ништа није било од прелазне владе, као што им је и рекао председник Александар Вучић, и када видимо ту листу, професорско-блокадерску, знаћемо да су и званично тада прекршили још један закон, односно члан тог закона, зато што Закон о високом образовању крше већ пет месеци", рекла је Брнабић.

 

Очекујем да се настава полако враћа на факултете

Брнабић је изјавила је да очекује да се настава полако враћа на факултете.

Брнабић је, одговарајући на питање, да ли очекује да Министарство просвете доведе у ред просвету и универзитете, казала да очекује да се факултети полако враћају и навела пример Медицинског факултета у Нишу.

"Они су кренули са онлајн наставом, упркос увредама, малтретирању, терорисању тих људи тамо, од декана до студента који желе да похађају наставу. Настава тече и има све више студената који се враћају", рекла је Брнабић.

Брнабић је навела и да јој је било занимљиво да је сада у "Шолаковим медијима тај број релевантан''.

"Данас ми је било занимљиво, гледамо у овим Шолакових медијима, кажу па само око пет одсто студената Медицинског факултета универзитета у Нишу учествује тренутно на предавањима. Одједном је релевантан број. Па пет одсто на Медицинском факултету универзитета у Нишу је 4,5 одсто више од оних који блокирају", рекла је Брнабић.

 

Ако је требало да се стави тачка на причу о звучном топу, то је урадио ФСБ

Брнабић је изјавила да је, ако је требало да се стави тачка на причу о употреби звучног топа на протесту одржаном 15. марта у Београду, то учинила руска Федерална служба безбедности (ФСБ).

"Ако је требало тачка да се стави на ову тему и на тај захтев, ако ћемо се правити да у ствари захтеви постоје, онда је ово тачка", рекла је Брнабић, одговарајући на питање да ли ће пети захтев студената у блокади који се односи на истрагу инцидената на протесту бити решен икада у главама људи који се противе читавој причи о извештају ФСБ-у којим је констатовано да се "може донети категоричан закључак да акустични урађаји типа ЛРАД које полицијски органи Србије поседују нису коришћени током протеста у центру Београда".

Нагласила је да је одлично да је ФСБ ипак као једна од најпрофесионалнијих безбедностних служби дала такву анализу.

"Ако постоји звучни топ или било какво звучно оружје, кренула бих од чистог здравог разума шта је прва реакција? Вероватно да заштитите или покријете уши. Пошто се нико није ухватио ни за ушну ресу, онда ћемо рећи лаички - није ми требао ни ФБИ ни ФСБ да ми каже да није ништа употребљено", казала је Брнабић.

Додала је да је ипак из извештаја занимљиво то да су нам анализом показали прво да је уопште немогуће да је било шта употребљено, да је такво праволинијско кретање постојало, јер брзина звука није таква да иде "так, так, так" и да се људи померају један, па други, па трећи, него је брзина звука таква да на тој удаљености истовремено удари масу, а не као путује па се ми као сад склањамо".

Све то, како је нагласила, ''показује да је то било планирано''. 

"Да је то у ствари било јако добро планирано, организовано и изведено. И то опет долазимо до тога да је све то што смо видели и све ово што видимо у последњих пет месеци, апсолутно, скоро па до перфекције, испланирано, вероватно дужи низ година и онда изведено на начин да је то увежбавано", рекла је Брнабић и додала да се појавио снимак жене, учеснице тог скупа, 15. марта, која је рекла, "људи пазите се, они вежбају одвајање маса".  

Додала је да је тај снимак случајно пуштен на Н1 и да више нигде не може да се нађе.

Брнабић је рекла да опет причају о захтевима као да они заиста постоје. 

"Мислим, можемо да се претварамо да постоје. Па четврти захтев за смањење школарине и повећање 20 одсто буџета за високо образовање. Де факто не постоји нико ко може да тврди да није испуњен, а да ли смо икада чули да је испуњен? Не", казала је Брнабић и навела да блокадери никада неће рећи ни за један једини захтев, а не за све, да су испуњени.

 

 

Извор: Танјуг/ТВ Пинк