Народна скупштина

Стефановић: Србија је кренула у озбиљну и одлучну борбу против корупције и криминала

Председник Народне скупштине Републике Србије др Небојша Стефановић отворио је конференцију „Политика и новац: финансирање политичких активности у 2012“

„Србија је кренула у озбиљну и одлучну борбу против корупције и криминала и постоји озбиљна политичка воља, не само и извршној власти већ и у парламенту“, нагласио Небојша Стефановић. У контроли страначких финансија тек нам предстоји посао, поручује Татјана Бабић.

Председник Скупштине др Небојша Стефановић изјавио је да су парламент и власт у Србији искрени у намери да државу ослободе корупције, и додао да су грађани живели у систему, који је промовисао и толерисао различите видове корупције, што је угрозило правни систем и урушило поверење грађана.

„Корупција је нарасла невероватном брзином и због веза владајуће елите са пословним круговима, који су због свог профита корумпирали појединце из политичког света“, оценио је Стефановић.

Србија ј екренула у одлучну борбу против корупције

„Србија је кренула у озбиљну и одлучну борбу против корупције и криминала и постоји озбиљна политичка воља, не само и извршној власти, већ и у парламенту“, рекао је Стефановић.

Борба протв корупције има и своје хероје, рекао је Стефановић и нагласио да је једна од њих председница Савета за борбу против корупције Верица Бараћ, која је водила борбу не попуштајући под притисциама.

Према Стефановићевим речима, Скупштина мора да обезбеди значајније учешће грађана и подстакне јавност да се укључи у све оно што се зове борба против корупције.

Потребмо нам је озбиљније, демократскије и танспарентније друштво спремно да се суочи са изазовима који нам предстоји“, рекао је Стефановић.

Директор америчке агенције за међународни развој (УСАИД) Сузан Фриц похвалила је напоре које је Србија уложила у питање финансирања политичких странака, указујући да је то једно од најсложенијих питања.

На изборима је важно обезбедири да се чује гкас грађана, да се поштује слобода говора и изражавања и да не доминирају групе које имају највише новца, нагласила је Фриц.

Решавање питања коруције и финансирање политичких партија је трајни процрес у сваком демократском друштву, рекла је Фриц, која је честитала Агенцији за борбу против

корупције на напорима да се уведе ред и у финанситање политичких странака.

Директор Агенције за борбу против корупције Тања Бабић изјавила је да скоро 77 одсто новца које странке добијају је новац из буџета, односно грађана Србије.

У контроли страначких финансија тек нам предстоји посао, да ојачамо кадрове, али је важна едукација политичких субјеката и медија, рекла је Бабић.

Према њеним речима, корупција се не исплати, а Агенција има важан задатак да колико год је могуће осветли однос новца и политике.

Бабић је подсетила да је обавеза странака да финансијске извештаје доставе Агенцији, објаве на свом сајту и у Службеном гласнику, а скоро 15 одсто субјеката није грађанима ставило на увид своје извештаје за претходну годину.

Агенција је, закључно са 5. децембром, поднела 389 захтева за прекршајне поступке против политичких субјеката, а највећи број се тиче недостављања извештаја трошкова кампање у 2012. године, док се остали тичу неподношења годишњих извештаја о трошковима.

Јавност треба да буде упозната са тим ко заслужује да добије новац из јавних извора, а ко не, истакла је Бабић.