Народна скупштина

МАЛИ: РЕБАЛАНСОМ БУЏЕТА ДО ПАРА ЗА МЛАДЕ, ПЕНЗИЈЕ, ЕНЕРГЕНТЕ

Пет је основних разлога због којих предлажемо ребаланс буџета, рекао је у Скупштини Србије министар финансија Републике Србије Синиша Мали представљајући ребаланс буџета за ову годину и навео да је први разлог то што су у првих 10 месеци ове године остварени приходи већи од планираних за 180 милијарди динара, а други раст цена енергената.

"Колики је тај раст најбоље показују подаци да је у септембру 2019. године мегават струје коштао од 38 до 60 евра, а ове године кошта између 327 и 556 евра“, рекао је Мали и додао да нам зато треба додатни новац за енергенте.

Као трећи разлог за ребаланс навео је помоћ младима од 16 до 29 година у износу од по 5.000 динара, чији почетак исплате је најавио за 16. децембар.

"Четврти разлог су пензије које би од новембарске требало да се повећају за девет одсто. Председник Вучић је обећао да ће пензије бити повећане и у јануару за 12,1 одсто и то би било укупно повећање од 20,8 процената“, рекао је Мали.

Пети разлог за ребаланс су, како је навео, подршка мерама наталитета које се огледају у исплати од по 100.000, 200.000 и 300.000 динара за прворођено, другођено и трећерођено дете као и помоћ мајкама у решавању стамбеног питања у износу до 20.000 евра.

Новац за ову сврху ће, према речима Малог, бити обезбеђен ребалансом.

Мали је навео да су ребалансом буџета за 2022. годину предвиђени укупни буџетски приходи у износу од 1.709,5 милијарди динара што је за 192,7 милијарди или 12,7 одсто више у односу на износ предвиђен оригиналним буџетом за 2022. годину.

Порески приходи планирани су у износу од 1.490,6 милијарди динара, што представља повећање од 172,7 милијарди, а непорески у износу 199,7 милијарди динара, што је повећање од 24,2 милијарди динара.

Додао је да је за капиталне инвестиције издвојено 419,2 милијарди динара, односно 5,9 одсто БДП-а и позвао посланике да усвоје предложени ребаланс како би се обезбедио новац за набавку енергената, за младе и пензионере, као и подржале мере наталитета у Србији.

Порески приходи планирани су у износу од 1.490,6 милијарди динара, што представља повећање од 172,7 милијарди а непорески у износу 199,7 милијарди динара, што је повећање од 24,2 милијарди динара.

Мали је истакао да ће дефицит за ову годину бити 3,9 одсто а да је било планирано три одсто али, како је рекао, с обзиром на све што се дешавало ове године, очекивало се да буде и већи.

Мали је истакао да су повећане све врсте пореских прихода а да су међу факторима који су довели до измене у висини и структури буџетских прихода и привремено смањење акциза на деривате нафте, те повољнија кретања на тржишту рада.

“Незапосленост у Србији је најмања и износи 8,9 одсто, док запосленост износи 50,9 одсто”, навео је Мали.

Додао је да су државне финансије стабилне и да тренутно на рачуну има 301,1 милијарда динара, да држава нема проблем са извршавањем обавеза, што је према његовој оцени велики успех након три године кризе.

У прилог добрим резултатима навео је и да је Србија у првих 10 месеци ове године имала 3,4 милијарде динара директних страних инвестиција.

Добрим резултатима и добром приливу новца у буџет је према његовим речима допринео и реални раст плата који је за девет месеци износио три одсто у привреди.

Према његовим речима у ребалансу је одвојено 15 милијарди динара више за социјално угрожене, јер како је рекао Мали у времену велике кризе неопходно је помоћи социјално најугроженијима.

Навео је да је износ за пољопривреду повећан за 16,5 милијарди и да тако укупан пољопривредни буџет износи 78,5 милијарди. Када је о туризму реч, за 400.000 ваучера издвојене су 4,3 милијарде динара.

Мали је рекао и да је за наставак изградње Београдског метроа издвојено 5,4 милијарди динара и додао да ниједан започети инфраструктурни пројекат неће бити заустављен, да ће се наставити са градњом путева, болница и слично.

Навео је да је за капиталне инвестиције ребалансом издвојено 419,2 милијарди динара, односно 5,9 одсто БДП-а и позвао посланике да усвоје предложени ребаланс како би се обезбедио новац за набавку енергената, за младе и пензионере, као и подржале мере наталитета у Србији.

 

 

Наш БДП ће ове године прећи 60 милијарди евра

Тренутни макроекономски индикатори у Србији су такви да ће наш бруто друштвени производ (БДП) за ову годину прећи 60,2 милијарде динара, што је скоро дупло више него пре 10 година, изјавио је Мали.

Образлажући предлог ребаланса буџета за ову годину пред посланицима у Скупштини Србије, Мали је рекао да је овај успех тим већи што смо у пар од тих 10 година имали процес фискалне консолидације.

Говорећи о уделу јавног дуга у БДП-у, навео је да он тренутно износи 53, 7 одсто, што је далеко испод нивоа Мастрихта.

"Када се гледају претходне две године кумулативно, ми смо били најбрже растућа економија у Европи“, рекао је Мали.

Додао је да се до краја следеће године може очекивати да просечна зарада у Србији износи 720 до 730 евра.

Као веома позитивно је навео то што се повећавају изворни приходи Фонда за пензијско и инвалидско осигурање (ПИО), дакле приходи од наплате доприноса за пензијско и инвалидско осигурање због чега се и новац за повишицу пензија неће издвајати из републичког буџета него из средстава Фонда ПИО.

"И Национална служба за запошљавање је постала економски самостална, тако да немамо субвенција ни за њих. Остале су само субвенције за Републички фонд за здравствено осигурање“, рекао је Мали, уз опаску да је то разумљиво с обзиром на то да епидемија ковида још траје.

 

 

Извор: Танјуг/РТС 2