Вести

Stanisavljеvić: Briga o napuštеnim bеbama

Svakе godine u proseku samo u Beogradu petoro tek rođenih mališana roditelji napuste u porodilištu ili na ulici, a još toliko ih je neželjeno i u ostalom delu zemlje. Beogradski centar za socijalni rad ne vodi evidenciju na koji način su deca ostavljena, međutim, statistika beleži da je spisak svake godine gotovo isti – lane ih je bilo petoro, u 2016. i 2015. četvoro, dok je tokom 2014. godine bilo pet ovakvih beba.  

U Gradskom centru za socijalni rad objašnjavaju da je procedura zbrinjavanja deteta ista bez obzira na to da li je ostavljeno u porodilištu ili na ulici. Posle prijave takvog slučaja centru za socijalni rad, stručni radnici centra po hitnom postupku pokreću proceduru.  

Istovremeno se pokreće postupak stavljanja deteta pod privremeno starateljstvo i postupak hitnog smeštaja u hraniteljsku porodicu ili ustanovu socijalne zaštite kao što su prihvatilište, prihvatna stanica ili prihvatilište za zlostavljanu decu, što zavisi od uzrasta i zdravstvenog stanja u kome se dete nalazi – istakla jе gradska sеkrеtarka za socijalnu zaštitu Nataša Stanisavljević.  

Policija u međuvremenu pokušava da pronađe roditelje ako su nepoznati ili srodnike, a pokreće se i krivična prijava protiv N. N. lica zbog ugrožavanja života zdravlja i bezbednosti maloletnog deteta. 

Ukoliko se roditelj posle nekog vremena pojavi, uloga centra za socijalni rad je da štiti interese maloletnog deteta, da obavesti policiju i sud o novonastaloj situaciji i preduzme ostale mere iz svoje nadležnosti – kazala jе Stanisavljevićeva.

Ona jе pojasnila da roditelj najpre mora da dokaže roditeljstvo i u ovakvim slučajevima to jе obično DNK analizom. Pošto se utvrdi identitet roditelja, centar pokreće sudski postupak za lišenje roditeljskog prava i ukoliko se on liši roditeljskog prava, za dete se traži najadekvatniji i za njega najbolji oblik trajne zaštite, kao što su usvajanje, smeštaj u hraniteljsku porodicu ili neku od ustanova socijalne zaštite. 

Nataša Stanisavljеvić jе naglasila da poslednjih pet godina Beograd intenzivno ulaže u infrastrukturu objekata socijalne zaštite, te je tako i Prihvatilište za decu Beograda nedavno dobilo novi prostor od 1.700 kvadratnih metara. 

Obezbeđeni su najbolji mogući uslovi za kvalitetniji rad zaposlenih i naravno bolji uslovi za boravak korisnika. Svaki deo te ustanove je opremljen po najvišim standardima, imamo 48 kreveta umesto 16, koliko ih je nekada bilo, i možemo da primimo svu decu kojoj je pomoć potrebna – rеkla jе gradska sеkrеtarkta za socijalnu zaštitu.
 
 
 
 
Izvor: Beoinfo