Вести

СЕЛАКОВИЋ: СРБИЈА СПРЕМА НОВЕ ДИПЛОМАТСКЕ АКЦИЈЕ

То што је 16 конгресмена упутило америчком председнику Џозефу Бајдену писмо подршке Србији изазвало је узнемирење у Приштини, али је права паника међу албанским лидерима настала због тога што готово половина потписника има значајан утицај на креирање спољне политике САД.

Чак седморо конгресмена који су подржали Србију чланови су и веома важног Спољнополитичког комитета Конгреса, где се доносе препоруке, декларације и резолуције за трасирање дипломатског курса Вашингтона. То су Клаудија Тинеј, која је и копредседавајућа Српским кокусом, затим Брајан Фицпатрик, Грег Стјуарт и Бред Шнајдер, као и Дејвид Цицлин, Ден Мајзер и Тед Лију.

Поред њих, писмо су парафирали и чланови још два веома значајна комитета - Војног (конгресмени Мајк Тарнер и Марк Висиј) и Обавештајног (Ерик Своулвил и Бред Винстрап). Међу конгресменима који су дали подршку Србији је још чланова Српског кокуса: Емануел Клавер, Гас Билиракис, Дејвид МекКинли, Бил Џонсон и Френк Мирван.

До сада је важило неписано правило да албански лобисти имају велики утицај на Капитол хилу, посебно у Спољнополитичком комитету, одакле су неретко излазиле антисрпске резолуције и декларације. Ова значајна промена баланса подршке на месту где се креира спољна политика САД, резултат је рада наше дипломатије, сарадње и добрих веза председника Александра Вучића, министра дипломатије Николе Селаковића и амбасадора наше земље у САД Марка Ђурића, који је појединачно разговарао са сваким од потписника.

Како је за "Новости" рекао министар спољних послова Републике Србије Никола Селаковић, овим неће бити стављена тачка на дипломатске напоре Србије да се унапреде односи са САД:

Уверен сам да ће ускоро бити добрих и позитивних изненађења за целу нашу јавност. Писмо подршке конгресмена показује да је неке ствари заиста могуће мењати када озбиљно, вредно и посвећено радите. Унапређење односа са САД остаје један од наших спољнополитичких приоритета, а промена тих односа тражи озбиљну енергију и рад. Такве ствари се не догађају преко ноћи, наша дипломатија у будућности ће још више улагати у те односе.

Иначе, у писму подршке Србији које су послали Бајдену, конгресмени су, између осталог, навели да нема много земаља које имају историју дипломатских односа дугу 140 година, снажне одбрамбене, безбедносне и економске везе, као што је случај са Србијом и САД.

 

 

 

Извор: Новости