Вести

МАЛИ СЕ САСТАО СА МИСИЈОМ ММФ

Министар финансија у Влади Републике Србије Синиша Мали разговарао је са Мисијом Међународног монетарног фонда (ММФ), коју предводи Јан Кејс Мартејн, а поводом друге ревизије аранжмана са Србијом који је започет у јуну прошле године, и чији је циљ даље спровођење структурних реформи и одржавање макроекономске и финансијске стабилности.

Мали је на састанку који је одржан у Министарству финансија, истакао да су већ остварени значајни кораци који су предвиђени аранжманом, те да нас у наредном периоду очекују структурне реформе који се односе на даљу реформу јавних предузећа, наставак реформе Пореске управе, зелену агенду.

Мали је рекао да је у претходном периоду, што је у складу са аранжманом, објављен списак програма државне помоћи, те да је усвојена методологија за праћење фискалних ризика.

Такође, додао је, усвојен је акциони план са роковима за спровођење нове Стратегије државног власништва и управљања привредним субјектима који су у власништву Републике Србије, као и нова Стратегија за развој тржишта капитала и одговарајући временски ограничен акциони план за њено спровођење.

На састанку је било речи и о увођењу новог система за обрачун зарада у јавном сектору "Искра", који ће у потпуности увести ред у систем зарада код корисника јавних средстава, што је један од реформских циљева. Било је речи и о увођењу нових система е-фактура и е-фискализације у Србији. Мали је још једном нагласио да сви обвезници фискализације морају да пређу на нови систем до 1. маја ове године, и истакао значај е-фискализације у борби против сиве економије.

Мали се осврнуо и на макроекономске показатеље наше земље, наводећи да је Србија прошлу годину завршила са привредним растом од 7,4 одсто, да је незапосленост у четвртом кварталу 2021. године била 9,8 одсто, што је на нивоу пре пандемије, као и да је јавни дуг под контролом.

"Током прошле године остварили смо и рекордан прилив страних директних инвестиција, што показује да смо очували поверење инвеститора упркос пандемији", рекао је Мали.

Мали је навео и да су привредном расту значајно допринеле капиталне инвестиције које се реализују, те да је у току изградња десет ауто-путева и брзих саобраћајница, као и инвестиције у здравство и зелену агенду. 

На састанку је било речи и о три пакета подршке којима је држава помогла привреду и грађане током пандемије, а која су укупно вредна око 8,8 милијарди евра, односно 18,2 одсто БДП. 

Једна од тема састанка била је и помоћ државе мајкама које су добиле или ће добити дете након 1. јануара ове године, како би им се помогло при куповини стана или куће.

Мали и делегација ММФ-а разговарали су и о најновијим мерама које је Влада Србије усвојила, а које се односе на привремену забрану извоза основних пољопривредних прехрамбених производа битних за становништво, ограничење цене појединих нафтних деривата и смањење акциза на гориво.

Мисија ММФ је данас започела посету Београду, поводом друге ревизије аранжмана са Србијом.

Република Србија је у јуну прошле године склопила нови саветодавни аранжман са ММФ-ом Инструмент за координацију политика (The Policy Coordination Instrument - PCI), који ће трајати до краја 2023. године (30 месеци). Аранжман је у потпуности саветодавног карактера, што значи да не подразумева финансијску подршку.

У новембру 2021. године је успешно завршена прва ревизија програма.

 

 

 

Извор: Танјуг