Вести

МАЛИ: НИКЕЗИЋ И ЂИЛАС ПОНОВО СУ СЕ ПОСВАЂАЛИ СА ЗДРАВИМ РАЗУМОМ

Министар финансија у Влади Републике Србије и потпредседник Главног одбора Српске напредне странке Синиша Мали је реаговао на саопштење Душана Никезића, како је рекао, доказаног саветника за пропаст, поводом нереалне идеје његовог послодавца Драгана Ђиласа о укидању доприноса за здравство.

"Последице такве неодговорне, популистичке идеје биле би трагичне по грађане ове земље, који добро знају како су живели док су Никезић и његов газда били у власти. Добро се сећају катанаца на фабрикама, двоцифрене инфлације али без спољног утицаја попут пандемије или глобалних политичких потреса који производе економске последице, а са којима се данас суочавамо. Осетили су и те како драстичан скок евра. Знају они да тада готово сваки четврти није имао посао, јер је стопа незапослености била у једном моменту чак 25,9 одсто. Нове идеје старих саветника за пропаст можда су и погубније од пропасти коју су својевремено производили, ради задовољавања сопствених интереса, због чега је држава била пред банкротом. Ако би се Никезићеве и Ђиласове "идеје" реализовале, сасвим сигурно, људи би изгубили радна места, Србија не би само стала, већ би се вратила у прошлост, односно, у извесну пропаст. Било би урушено све оно за шта смо се борили годинама", истакао је Мали.

Мали је нагласио да су се  Никезић и његов послодавац поново посвађали са здравим разумом и са калкулатором. 

"Иако сам очекивао да дотични мало више познаје материју, поново показује елементарно незнање. Да се они питају, оваквим неодговорним потезима драстично би олакшали новчанике грађана и упропастили јавне финансије. Наиме, уколико би доприноси за здравство били укинути, последица би била губитак прихода опште државе за око 330 милијарди динара. Једино разумљиво у таквом случају би било да се повећа ПДВ, и то за минимум 5 процената, како би био задржан исти ниво прихода. Размере такве неодговорне политике би биле стравичне, пре свега по грађане, јер би то значило  поскупљење свега. У сваком случају, у данашњим условима високе и претеће инфлације, раст дохотка био би додатно обезвређен већом инфлацијом", објаснио је Мали.  

Мали је рекао да када је у питању Никезићев „патриотизам на делу“, додатне последице би претрпео Републички фонд за здравствено осигурање, који би изгубио сигуран извор финансирања намењен искључиво здравству, у износу од 265 милијарди динара. Укупна стопа доприноса за здравство, каже Мали, износи 10,3 одсто.

Како је навео, просечна зарада у децембру је била 635 евра, што представља 12,9 одсто повећања у односу на децембар 2020. године у номиналном, односно 4,6 у реалном износу.

"Док се Никезић бавио јавним финансијама, просечна плата је била 331 евро. Толико о бризи о грађанима. Нама плате расту и без његових авантуристичких хипотеза, какве он и његов газда предлажу. Ми нисмо авантуристи, нећемо да уништавамо оно што смо тешко градили у протеклих десет година. Борили смо се за свако ново радно место, а грађани сваке године имају све веће плате и пензије", закључио је Мали и додао да грађани свакако знају да препознају искрене намере, посећено и одговорно управљање јавним финансијама, за разлику од рушилачких потеза некадашњих господара Србије.  

Мали је рекао и да је последица програма „Европа сад“ чињеница да 58.000 грађана, односно 36 одсто запослених у Црној Гори није примило плате у јануару, што може да доведе до додатног урушавања јавних финансија, дестабилизације и још нижег животног стандарда грађана суседне земље.

"Ми не водимо неодговорну политику сопственог џепа и не бавимо се популистичким, погубним идејама попут Никезића и његовог газде, већ се старамо домаћински о јавним финансијама и интензивно радимо на повећању животног стандарда грађана Србије. Уколико нам грађани дају поверење, извесно је да можемо очекивати да просечна плата у Србији  до краја следећег мандата буде близу 1.000, а просечна пензија око 500 евра. Осим идеја које би коштале грађане Србије, опозција, посебно она предвођена Драганом Ђиласом нема никакав план, осим Никезићев - за пропаст, с циљем да упропасте све оно за шта смо се борили. Јака Србија очигледно појединцима смета", закључио је Мали.

 

 

 

Извор: Новости