
Брнабић: У блокираном СКЦ посетиоци морали да обришу ноге заставом Србије
Председница Народне скупштине Ана Брнабић изјавила је данас да је у Студентском културном центру, који су заузели студенти у блокади, почетком априла била организована изложба, а да су посетиоци, да би посетили ту изложбу, морали да обришу обућу заставом Србије.
"У Студентском културном центру, нелегално заузетом, организована је изложба, а како би ушли на ту изложбу, испред је бачена згужвана, окрњена, испрљана, српска застава. И са том заставом сваки посетилац је морао да обрише обућу, како би посетио изложбу", рекла је Брнабић на конференцији за новинаре у Скупштини Србије.
Она је показала фотографију згужване и испрљане заставе Србије испред СКЦ, додајући да је изложба завршена, а да је била отворена у блокираном СКЦ на Дан студената, почетком априла.
"Уколико сте желели да посетите ову изложбу, организовану у криминално одузетом СКЦ-у, ви сте морали на уласку да обришете ваше ноге, вашу обућу, да обришете и да очистите обућу српском заставом", рекла је Брнабић.
Она је истакла да то није уметничка слобода ни уметнички перформанс, већ политичка порука која у потпуности одражава карактер блокада и терора у последњих шест месеци.
Брнабић је навела да је реч о потпуном непоштовању и вређању свега онога што представља Србију, српство и српске националне симболе.
Односом према застави блокадери показали мржњу према Србији
Брнабић је изјавила данас да однос према застави Србије у блокираном Студентском културном центру (СКЦ), где су посетиоци једне изожбе морали да бришу ноге српском заставом, доказује базични однос блокадера према држави и показује мржњу према Србији и свему ономе што та застава вековима симболизује.
Брнабић је, на конференцији за медије у Скупштини Србије, истакла да то није уметничка слобода и позвала грађане да се запитају какве везе има такав однос према застави са падом надстрешнице и са жртвама, са бољом, лепшом Србијом, са правдом.
Она је додала да је још једном јасно зашто они из Хрватске који здушно подржавају блокадере, зашто их толико воле и подржавају.
"Овде нема ништа друго осим мржње према Србији и подаништва према другим земљама. Они одбијају разговор са председником Србије, са премијером Србије и председником парламента, али у Стразбуру када им се обрати шеф комуналне службе плачу од среће", рекла је Брнабић.
Брнабић је показала фотографије на којима се види у каквом стању је сада СКЦ када је под блокадом и навела да су се на почетку блокаде два радника СКЦ инфилтрирала у групу која је заузела тај споменик културе стар 130 година.
Наводећи да су то учинили како би пратили шта се дешава и имали фотографије, Брнабић је рекла да и они који блокирају већину каче такве фотографије на Инстаграм налозима и да се не стиде онога што раде, већ да се тиме поносе.
"Чињеница да баце српску заставу и да натерају сваког да обрише том заставом своју обућу уколико жели да види изложбу, та двојица су то видели, хтели су да уђу, морали су да обришу обућу о заставу, један је то урадио да би ушао, други је то одбио и свака му част, други је одбио и био је избачен из СКЦ-а", рекла је Брнабић.
Она је нагласила да људи цене, подржавају и воле председника Александра Вучића јер он носи барјак слободе, поносне Србије, љубав за нашу земљу, док су са друге стране блокадери који носе заставу подаништва и не само да своју сами газе, већ приморавају друге да то ураде.
"То је додатно криминално дело на већ спроведен криминал заузимајући СКЦ", истакла је Брнабић.
Она је навела да су они који блокирају СКЦ натписом на улазу "СКЦ је наш јер смо тако у могућности" дали свим грађанима на знање како се осећају и који је њихов однос према грађанима, споменицима културе, држави.
Истичући да критикују председника Вучића што је отишао тамо где мора да се обележава победа у Другом светском рату, односно у Москву, Брнабић је истакла да су блокадери са "усхићењем у Бриселу слушали неоусташу и његову скаредно образлагање да Србија треба да се извини за Јасеновац, за све злочине над српским народом".
"Тамо где иначе пише 'антифашистичка зона', они су узели и прекрижили 'анти' да остане 'фашистичка зона'. Онда то ваљда има смисла у односу на одобравање говора у Бриселу", додала је Брнабић.
Она је навела да се на основу фотографија види и да су извођени сатанистички обреди у СКЦ, као и да су обијене све канцеларије, да је покупљена документација, која има значајну вредност, као и да су обијени и сви магацини и просторије где су држани сви артефакти који су деценијама скупљани и приказивани у СКЦ-у.
"Имате фотографију и где студент од неких 70 година уништава, скрнави уметничка дела изнешена из архива СКЦ, многа од њих од непроцењиве вредности. Уколико вас занима како данас изгледа унутрашњост на плафону је столица, замислите да неко ко себе назива елитом, ко каже да му је стало до образовања, културе, има потребу да се попне и окачи столицу на плафон. Сви зидови су уништени и ишарани. Починили су најгрубља кривична дела, оскрнавили споменик културе", нагласила је Брнабић.
Студенти у блокади нису се обратили председнику са захтевом за изборе
Брнабић је изјавила данас да се студенти у блокади, који траже ванредне парламентарне изборе, још нису обратили председнику Србије Александру Вучићу са тим захтевом и истакла да је председник једини који по закону може да распише ванредне изборе.
Брнабић је на конференцији за медије у Скупштини Србије, одговарајући на питање новинара какав би био став СНС ако се студенти у блокади обрате председнику Србије са захтевом за ванредне изборе, подсетила да су студенти пре пет месеци председника Србије назвали "ненадлежном предметном институцијом" и одбили сваку врсту дијалога са њим.
"Нека се прво обрате тој "предметној ненадлежној институцији", онда та предметна ненадлежна институција да им одговори, али нису јој се обратили", рекла је Брнабић.
Она је додала да председник Србије не одговара на Инстаграм поруке јер поштује земљу, институције и своју функцију, за разлику од блокадера.
"Ја једва чекам да му се обрате да би показали да је он предметна ненадлежна институција, да су одбили дијалог са њим и да су рекли да му се никада неће обратити и да никада неће имати дијалог са њим. А сад су некако дошли на крају баладе управо до њега зато што је он једна једина особа која у Србији може да испуни њихов ултимативни захтев, а то су превремени избори", рекла је Брнабић.
Брнабић је рекла да нема никакву потребу да говори о свом личном ставу у вези са захтевом студената за ванредним изборима, будући да постоји надлежна институција са којом треба да разговарају на ту тему.
"Нека се обрате надлежној институцији, па ће надлежна институција да донесе ту одлуку. Ако лепо замоле предметну ненадлежну институцију... ја знам да је Александар Вучић човек великог срца, тако да можда им изађе у сусрет, а можда и не", додала је Брнабић.
Она је истакла да студенти у блокади, поред тога што се нису званично обратили председнику са захтевом за изборе, дугују објашњење грађанима Србије зашто су пет месеци говорили да се власт неће извући изборима и тврдили да протести немају никакве везе са политиком.
"Што су пет месеци причали да ко прича о изборима да је тај против студената, што су пет месеци обмањивали народ и губили време овој земљи и грађанима, што су нас малтретирали пет месеци кад је све било политика? Што су променили мишљење, јесу ли говорили да се нећемо извући изборима, да не долази у обзир да причамо о томе, да избори нису излазак из кризе, већ продубљивање кризе?", упитала је Брнабић.
Ректор Ђокић се бави изборном листом, а не стањем на Универзитету
Брнабић је изјавила је данас да се ректор Универзитета у Београду Владан Ђокић бави стварањем новог Г17 и изборне листе, а не, како је истакла, бригом о генерацијама студената чије је животе уништио, стањем на Универзитету и тиме што је читав Универзитет у Београду сведен на хотелску собу у којој се држе предавања привилегованој групи студената.
Брнабић је на конференцији за медије у Скупштини, коментаришући изјаву Ђокића да после три круга разговора са председником Владе Ђуром Мацутом не види никакав помак, рекла да премијер Мацут даје све од себе у разговорима са Ђокићем.
"Али, ректор Ђокић се више бави формирањем новог Г17 плус, иницијативе 60 и њихове изборне листе него тиме шта ће бити са читавим генерацијама студента чији је живот он уништио. Не интересује га шта ће бити са нашим Универзитетом, Универзитетом у Београду који су свели на хотелску собу", рекла је Брнабић.
Она је додала да Универзитет у Београду након 217 година дуге традиције има ректора и декане који су Универзитет свели на хотелску собу, где се привилегованој групи студената држе предавања.
"Читав наш Универзитет у Београду свели су на хотелску собу. То га не брине. Али брине га које ће бити место и да ли ће бити носилац листе и ко ће се све наћи на њој. То вам показује ко је ово све организовао", рекла је Брнабић.
Према њеним речима, сада се види да нема студентске листе иако су све време причали да су протести студентски.
"Нема студенске листе, него има листе на који су ректори, декани и професори, управо они који су блокирали факултете вођени својим политичким амбицијама", навела је Брнабић.
Она је додала да не треба да чуди када ти исти студенти терају људе да газе српску заставу у СКЦ-у и подсетила да су ти исти студенти упадали у Матицу српску да прекину Светосавску академију.
Извор: Танјуг