
Брнабић: За Србију важно да усвојимо нова три медијска закона
Председница Народне скупштине Републике Србије Ана Брнабић изјавила је вечерас да сматра да ће након расправе у парламенту о три медијска закона Србија добити медијске законе који су у потпуности у складу са стандардима Европске уније и да је то једна од ствари која нам је потребна како бисмо убрзо отворили и Кластер 3.
Говорећи о три медијска закона, рекла је да је сам процес усаглашавања са Европском комисијом трајао нешто дуже од седам месеци.
"Тако да је детаљно пролазио члан по члан, такође онда је била још додатна презентација медијским и новинарским удружењима, онда су они нешто мењали и онда је поново трајало усаглашавање са Европском комисијом. Тако да сматрам да ћемо након расправе у Скупштини о ова три медијска закона заиста добити медијске законе који су у потпуности у складу са стандардима Европске уније", рекла је Брнабић за РТС.
Додала је да се ипак тај посао никада не завршава и да ће наставити да раде и у Скупштини и Влади Србије, зато што се европска правила, европске акте у медијском смислу увек мењају.
"Тако да ја позивам медијска и новинарска удружења да наставимо да радимо заједно, зато што је то процес који се никада не завршава. Али мислим да је за Србију важно да сада усвојимо ова три медијска закона, да додатно у тој сфери унапредимо наше законодавство и на крају крајева, да се приближимо Европској унији, зато што је то једна од тих ствари које су потребне да бисмо отворили убрзо, надам се, Кластер 3", објаснила је Брнабић.
Говорећи о предложеним кандидатима за чланове РЕМ-а и о иницијативи да се избор заустави, Брнабић сматра да смо добили сви заједно јако добре и квалитетне кандидате за чланове Савета РЕМ-а.
"И то 49 кандидата од 148 организација. Дакле, имате ту широки избор. Било би бесмислено да кажете од 49 кандидата нико не ваља и ми не можемо да од 49 нађемо девет који су добри за Савет РЕМ-а. Мислим да је добро да се настави са овим процесом, да он буде инклузиван и да га приведемо крају", рекла је Брнабић.
Брнабић је рекла да се нада да ће моћи да на седници Народне скупштине почетком јула разговарају о 18 кандидата од којих ће изабрати девет.
"Ја не бих политизовала тај процес. Наравно да ће увек бити критика, наравно да ће увек бити политичких расправа, али само полако, смирено, стићи ћемо и до краја", додала је Брнабић.
У претходном периоду се радило и на измени изборних закона у складу са препорукама ОДИХР-а, а Брнабић је говорећи о томе рекла да ће након усвајања сета медијских закона, у потпуност бити приоритет да се успешно заврши процес избора чланова Савета РЕМ-а и Измене и допуне Закона у јединственом бирачком списку, зато што је то, како је навела, најкомпликованија и најкомплекснија препорука одељења за унапређење изборних услова.
"И на томе радимо дуже од годину и по дана. И сада је опет на Радној групи за примену ОДИРХ препорука да још једном разговара о томе, да виде да ли је могуће постићи компромис и да радимо на томе", рекла је Брнабић.
Очекујем да закон о Алиментационом фонду заживи у пракси одмах по усвајању
Брнабић је потврдила да ће се на Петом ванредном заседању Народне скупштине у уторак, 10. јуна на дневном реду наћи и Предлог закона о остваривању права из Алиментационог фонда, што је како је нагласила изузетно важно за све грађане, а посебно за самохране родитеље који су углавном жене и којима бивши супружници не плаћају алиментацију и због тога највише трпе деца.
Брнабић је рекла да очекује да тај закон који је направљен на иницијативу председника Србије Александра Вучића заживи у пракси одмах након усвајања у Скупштини Србије.
"Сигурна сам да ће тај закон бити усвојен зато што имамо апсолутну већину. Очекујем право да вам кажем и да опозиција такође гласа за овај предлог зато што је то институт који штити децу и у великој мери жене у Србији", казала је Брнабић, наглашавајући да је тај закон јако добар и да је она поносна зато што је она предлагач тог закона.
Брнабић је додала да ће се на вадредном заседању у уторак наћи и Предлог закона о изменама и допунама Закона о утврђивању гарантне шеме и субвенционисању дела камате као мера подршке младима у куповини прве стамбене непокретности.
"Можда неком дође чудно што ће то сад бити на дневном реду, јер смо тај закон усвојили на иницијативу председника Вучића управо како би се оснажили млади, али Министарство финансија је детаљно пратило како иде имплементација тог закона и шта су додатни проблеми које млади људи који су се пријавили за те јефтине стамбене кредите имају и изменама и допунама одмах желеле да реагују и да те неке проблеме које постоје отклоне како би се што више младих пријавило за те кредите", рекла је Брнабић.
Брнабић је додала и да очекује да се до краја године отвори кластер 3.
"Имам велико поверење у одређене људе у оквиру Европске комисије који су заиста увек били фер. На крају крајева Европска комисија већ после четири године у сваком свом извештају је рекла да је Србија спремна и испунила све услове за отварање кластера 3", рекла је Брнабић.
Брнабић је истакла да ће Србија свакако урадити и све што је још додатно потребно, за његово отварање и да се нада да ће онда бити испуњено оно што нам је обећано а то је да ће до краја године иако би она волела да то буде до краја јула да се донесе одлуку да се отвори кластер 3.
Свашта смо чули од ректора Београдског Универзитета, али не и осуду напада у Студентском Граду
Брнабић је позвала ректора Универзитета у Београду Владана Ђокића и проширени ректорски колегијум да осуде брутални напад у Студентском граду на студенте који желе да уче, а међу којима су била и два студента Београдског универзитета.
"Чули смо осуде ректора универзитета у Новом Саду, али нисмо чули осуде ректора Ђокића, тако да ми је то занимљиво и желела бих поново да позовем ректора Ђокића и прошлирени ректорски колегијум да осуде бруталан нацистички, фашистички напад на студенте који желе да уче, само зато што имају различито и другачије мишљење и другачије ставове од ових блокадера", рекла је Брнабић.
Брнабић је нагласила да се од ректорског колегијума свашта чуло осим осуде бруталног напада на студенте.
Брнабић је на питање ште ће бити са генерацијом студената који сада треба да упишу факултет рекла да би то морали да чујемо од Београдског универзитета.
Како је нагласила, када ректор треба да добије паре од нових студената онда одједном факултети нису у блокади.
"Сада ректор прича о томе да треба да се дозволи пријемни испит, а пријемни испит је такође испит, испит на факултету, у згради факултета се одржава. Е сад, извините господине ректоре, како је сад одједном могуће да организујете испит. Када је дошло до пара и кад треба да добијете паре од нових студената, онда не постоји блокада факултета, али кад треба да штитите интересе студената који желе да уче, онда је блокирана зграда и нема испита. Како је то могуће", упитала је Брнабић.
Брнабић је навела и да нема никаква очекивања да се то питање реши на најављеном састанку ректора и премијера.
"Ја мислим да ректор Ђокић није заслужио такву функцију и ту улогу. Мислим да је то велика срамота и да је показао да му је најмање стало до студената и да му је најмање стало до ове земље. Сматрам да је он човек који је велика срамота за Београдски универзитет, човек који је окупирао, приватизовао, политизовао читав Београдски универзитет и узео све студенте Београдског универзитета као таоце док он не оствари своју неку мисију, пошто нам је већ саопштио у једном ауторском тексту за Политику да мисија универзитета није знање, образовање и наука, него ваљда он има неку своју мисију, па је тако узео студенте као таоце", рекла је Брнабић.
Брнабић је додала и да није видела да су блокадери желели икада дијалог већ су желели да наметну своју вољу.
"Ја сам увек за дијалог, али нисам употребила тешке речи, употребила сам прецизне, истините речи. Дакле, оно што смо видели од блокадера је потпуно нацистичка идеологија у којој, уколико се неко не слаже са вама, ви га јурите, линчујете, таргетирате, малтретирате и вербално и физички и на сваки начин. То је заиста буквално исконски нацистичка идеологија и ја бих волела да чујем да се Београдски универзитет од тога огради и да то осуди. И не мислим да је много тражити тако нешто", рекла је Брнабић.
Извор: Танјуг/РТС 1