Брнабић: Правда се не тражи на улици
Председница Народне скупштине Републике Србије Ана Брнабић изјавила је да је сигурна да утврђивање одговорности за несрећу у Новом Саду иде својим током и да је најважније да се тачно утврди ко је одговоран, а не да се правда тражи на улици и да се трагедија политизује.
Брнабић је оценила и да за утврђивање околности шта се догодило у таквој несрећи 10 или 12 дана није превише времена.
"Најважније у овом тренутку, да се то никада више не би десило у будућности, је да се тачно утврди ко је заиста одговоран, па онда да судство то преузме и да крену процеси. Нисам за то да имамо лов на вештице, да ухапсите невине и оптужите невине људе. Важно је да оптужите оне који заиста делују да су одговорни, а судство ће онда одлучити за кога има доказе", рекла је Брнабић.
Истакла је да је то апсолутно важно из поштовања према жртвама и према њиховим породицама, али и читавој земљи и генерацијама које долазе након нас. Навела је да ствари, како је рекла, не иду у прилог опозицији и да председник Странке слободе и правде Драган Ђилас прича о паду моста у Ђенови, када је било 43 погинулих, да је тада одмах ухапшено више од 50 људи.
"То једноставно није тачно. У Ђенови је мост пао 2018. године. Четири године касније је почео судски процес. Ако мене питате, ја мислим да у Србији то мора ефикасније. Без да правим било какав притисак на тужилаштво и судство, ја мислим да су они дужни и у обавези према читавој овој земљи, према свим нашим грађанима, да то иде много ефикасније", рекла је Брнабић.
Истакла је да о тој трагедији мора да говори струка и да постоје много стручнији људи од ње који треба да објасне шта се десило.
"Само сам против тога да се правда тражи на улици и против тога да се било како, било која трагедија политизује. Зато што то је једноставно нешто што се не ради. И то су и грађани показали. Ја сам то говорила и након Рибникара и Орашја и Дубоне. Те ствари се не раде нигде у свету", указала је Брнабић.
Говорећи о јучерашњем протесту дела опозиције у Београду, Брнабић је оценила да је он био тотални фијаско. Како је рекла, видела је насловну страну једног дневника на којој је писало да су организатори протеста признали грешку, да су грађани бесни и разочарани, а да активисти поручују да није фер према њиховој генерацији да опозиција нема ни мрву потентности.
"Навикли смо на критике од стране власти када је у питању опозиција, али сада се чини да први пут видимо и велику разочараност грађана који су долазили на те скупове. За мене је то сасвим природно. Нажалост, све ово што опозиција ради, већ је виђено и то људи виде. Не може, ни у једној земљи на свету, било каква опозиција, било где, да гради своју политичку каријеру и политички програм и платформу на трагедијама", рекла је Брнабић.
Како сматра, јасно је да српска опозиција нема никакав политички план, политички програм, политичку визију, нити било шта да понуди Србији.
"Једини начин како се они баве политиком је да чекају неку трагедију или да од нечега праве неки баук или неку лажну вест, као што је био пројекат Јадар, па сада видите, више нико од њих не прича о пројекту Јадар, више нико не прича о литијуму", истакла је Брнабић.
Додала је да је само један од говорника јуче поменуо литијум и да је то био Јован Рајић који води еколошку организацију РЕРИ.
"Ја не могу да разумем да неко из озбиљне еколошке организације прича против литијума, зато што мислим да те приче нису базиране на научним доказима. Разумем да се бави темом литијума и животне средине, али да ви стално рециклирате једне те исте људе, без обзира на тему, без обзира на тренутак, је нешто што људи једноставно виде", констатовала је Брнабић.
Додала је да је синоћ на протесту видела једно ново лице, и да је жену архитекту слушала са великим интересовањем, јер је, како је рекла, коректно причала.
"Она је причала о томе да струка треба да се пита и ја се слажем са тим, сви ми у власти се са тим слажемо, али ви то причате људима на протесту који организују људи који су се дрзнули да о пројекту рударења као струку наведу гинеколога. Ја се са том госпођом слажем, али су њихови ставови дијаметрални од тог става. Њихова политика је да питају само оне који ће се са њима сложити", рекла је Брнабић.
Српска напредна странка променила манир политичке одговорности у Србији, очекујем још оставки
Брнабић је изјавила да је Српска напредна странка (СНС) у српској политици променила манир о политичкој одговорности и подношењу оставки и подсетила да је влада најмање два пута вратила мандат да би народ рекао шта жели даље.
"Не могу људи којима током више од десет година власти, никада није пало на памет да понуде оставку, да нама спочитавају да немамо политичку, људску и моралну одговорност, када смо ми показали већ неколико пута, најмање два пута, да смо спремни у сваком тренутку све наше мандате да вратимо народу, да народ каже шта жели даље", рекла је Брнабић.
Брнабић је рекла да очекује још оставки након несреће у Новом Саду, када је услед урушавања надстрешнице на железничкој станици страдало 14 људи.
Брнабић је истакла да жели мир, стабилност, јаке институције и да не жели правду на улици нити насиље.
"Мислим да је јако важно зарад будуће стабилности Србије да те оставке буду заиста и лични чин, али да се не подносе као на олтар некима који су најнеодговорнији у овом друштву", рекла је Брнабић.
Брнабић је рецизирала да је власт ванредне изборе расписала након пандемије ковида-19 и након масовног убиства у ОШ "Владислав Рибникар", истичући да опозиција, која власт позива на одговорност након што је 14 људи у Новом Саду страдало због урушавања надстрешнице железничке станице, није показивала политичку одговорност док је била на власти.
Према њеним речима, као председници парламента "није јој драго" што у држави постоји "такав дебакл опозиције".
"Мислим да то није добро за Србију, није добро за власт, идемо у неки политички очај који није добар за земљу. Ми не причамо о политикама, када влада изађе са новом енергетском политиком за државу, опозиција изађе са својом алтернативом. Изађете са пројектом раста до 2027. године, они изађу са алтернативним пројектом раста - и онда се ту дешава то политичко надгорњавање, где све води земљу на један виши ниво, и да грађани имају понуђене алтернативе. Али ово је једноставно лоше за земљу", навела је Брнабић.
Брнабић је додала да опозиција не прихвата да се струка пита по питању рударења литијума.
"Струка је та која ће рећи у складу са законом. Ко је неки посланик опозиције да прича о томе, шта ми знамо о томе, прочитамо нешто и то је све", навела је Брнабић.
Како је навела, о таквим стварима треба да се говори у политици, а не о оптужбама "ви сте убице" које опозиција упућује власти.
"То је неодговорно и нељудски", рекла је Брнабић.
Није време за нове изборе, много важних ствари треба урадити до 2027. године.
Брнабић је изјавила да није време за нове изборе јер Србија, како је рекла, има много важних ствари које треба да уради до 2027. године, међу којима је и завршетак пројекта "ЕХРО 2027".
Брнабић је рекла да се Српска напредна странка као странка труди да увек буде спремна за изборе, да јача инфраструктуру и унутарстраначки рад наводећи да је то ''елементарна страначка култура''.
"Али да ли планирамо у овом тренутку изборе, ја то нисам видела нити лично мислим да би то било добро, зато што Србија има толико ствари које мора да уради до 2027. године", рекла је Брнабић.
Навела је да је Србија потврђени домаћин Светске изложбе "ЕХРО 2027" и да треба да дочекамо читав свет и покажемо каква је Србија, колико се променила и шта су наше предности.
Како је истакла, Србија треба да настави да ради на читавом низу важних енергетских пројеката нагласивши да су то дугорочне ствари на којима одговорна власт мора да ради већ данас.
Брнабић је рекла да Скупштину чека усвајање новог буџета који ће, како је рекла, значити додатни раст плата и издвајања за капиталну инфраструктуру подсетивши да је циљ да 2027. године просечна плата буде 1400 евра, а просечна пензија 650 евра.
"То захтева огроман свакодневни рад. Свака земља, поред одговорне власти, мора имати и одговорну опозицију и одговорно цивилно друштво. У нашој Скупштини се увек упире прстом на то ко је убица, ко је лопов, колико коштају председникове фармерке, а ми смо ту да причамо о суштинским стварима, важним за наше грађане", рекла је Брнабић.
На питање о значају разговора председника Вучића са новоизабраним председником САД Доналдом Трампом, Брнабић је рекла да је то од огромног значаја за нашу земљу, а да се поједини медији понашају као опозиционе политичке странке и да су држали у тајности то да је Вучић разговарао са Трампом који је био у друштву Илона Маска и Криса Рудика.
"То су невероватно важне ствари, да је наша земља досегла те светске висине, да смо уопште на том нивоу и да смо толико важни", рекла је Брнабић.
Додала је да су се, с друге стране, ти медији бавили тиме да није тачно што је рекла да је председник Вучић један од првих петнаест у свету са којима је Трамп разговарао, као и да се због политичких подела, које су, рекла је, некад и вештачке, губи смисао и поента.
"Добро, чак и да су они у праву, да је двадесети, тридесети или 101, суштина је да се председник Републике Србије чуо телефоном са изабраним председником САД. И то су ти политички спинови који су лоши за нашу земљу", рекла је Брнабић.
Приметила је и да у тим медијима није могло да се види да је Александар Вучић, оне вечери када је дошао у Нови Сад, где су били протести, прво отишао и запалио свећу за жртве у Новом Саду.
"Као ни то да смо били у Ковиљу на седмодневном помену за деде Ђорђа и две девојчице, његове унуке. То, нажалост, читав један спектар нашег друштва гледа и не познаје праву истину. Онда долази до политичких манипулација", рекла је Брнабић.
Нагласила је да је Србија данас потпуно другачија земља него што је икада била и да заузима геостратешку позицију која је изузетно специфична и крајње необична за једну територијалну и по броју становника малу земљу.
"Александар Вучић је успео да то уради и ми морамо сада да видимо сви заједно, уколико смо иоле одговорни политичари, без обзира да ли смо власт или опозиција, како да то искористимо за даљи раст наше земље и за побољшање и повећање квалитета живота наших грађана", рекла је Брнабић.
Брнабић сматра да је разговор Вучића са Трампом најважнији, пре свега, за Србе, Роме и неалбанско становништво на Косову и Метохији на којима је, рекла је, притисак и којима се ускраћују основна људска права.
"Директан контакт између председника Србије и председника САД потпуно мења нашу позицију када је реч о миру и стабилности, али пре свега за наш народ на Косову и Метохији", рекла је Брнабић.
Додала да је тај разговор важан и за због нових инвестиција у Србију и изразила наду да би то могло да отвори врата и за потенцијални долазак компаније "Тесла" у Србију.
Извор: Танјуг