ВУЧЕВИЋ: СРБИЈА ЈЕ ЗЕМЉА МОГУЋНОСТИ И БУДУЋНОСТИ
Сматрам да је патриотизам, дакле љубав и поштовање према Отаџбини, највиша вредност коју морају да баштине сви они који служе држави, а посебно они који то желе да чине као чланови Владе, рекао је председник Владе Републике Србије и председник Српске напредне странке Милош Вучевић, у интервјуу за магазин "Поредак".
* Пре свега, представља нам велику част и причињава нам велико задовољство што имамо прилику да поново разговарамо са Вама. Ваши деценијски резултати на месту градоначелника Новог Сада, затим на месту министра одбране, као и велики успех на децембарским изборима су препоруке на основу којих сте постали председник Владе Србије. Како се сналазите у новој улози?
- Хвала Вама на позиву да поново разговарамо. Грађани су на изборима, како у децембру 2023. години, тако и у јуну текуће године, подржали пре свега политику председника Александра Вучића и Српске напредне странке. Мени је драго што сам имао прилику да учествујем у креирању и заступању те политике, трудећи се да оправдам велико поверење и одговорност коју сам добио избором за председника странке, министра одбране и сада, премијера. Мој учинак и на овој дужности оцењиваће најпре српски народ и грађани Србије, а лично сматрам да смо у кратком року успоставили једну завидну ефикасност Владе.
* Господине Вучевићу, део сте генерације политичара која је вратила вредности у политику, којим сте се све принципима и вредностима водили док сте састављали Владу Србије?
- Сматрам да је патриотизам, дакле љубав и поштовање према Отаџбини, највиша вредност коју морају да баштине сви они који служе држави, а посебно они који то желе да чине као чланови Владе. Радна етика и стручност, односно спремност да се учи и усавршава такође су важне. Такође посвећеност и спремност на стално ангажовање и комуникацију са грађанима заокружују профил квалитетног министра. Сматрам да сви чланови Владе поседују ове особине. Неке црте могу бити доминантне, али све ове вредности морају бити присутне или ће онај ко их изневери, изневерити и своју заклетву дату грађанима.
* Какву ћете политику заступати током Вашег мандата и шта сте одредили за главне циљеве Ваше Владе?
- Заступаћемо политику коју је трасирао председник Републике Србије Александар Вучић, који је уједно на најбољи начин и реализује – а то је политика економског и сваког другог напретка и снажења Србије, очувања мира и стабилности, уз борбу за наше националне и државне интересе. Главне циљеве предочио сам грађанима у експозеу који је у целости јавно доступан и ту увек могу да провере да ли смо му посвећени и да нас подсете на све оно што смо се обавезали да ћемо да урадимо. Суштина свега тога је "Скок у будућност" до 2027. године, како кроз пројекат специјализованог "Експа" у Београду, тако и кроз реализацију инвестиција у целој Србији, које су повезане и наслоњене на тај историјски догађај, који ће усмерити пажњу целог света на нашу земљу.
* Који су то главни изазови који савремени контекст и актуелне друштвено-политичке околности намећу Србији?
- Очувати мир и безбедност земље, а истовремено њену слободу и сувереност. Борити се за територијални и сваки други интегритет Србије, а остваривати економске успехе и подизати стандард.
Немогућности међународног система да одговори на кризе овог века, угрожава суверенитет и само постојање малих држава и народа. Намеће нам се "борба непрестана" у којој морамо бити посвећенији, снажнији, мудрији и срчанији него икад, да бисмо опстали и напредовали.
* Имате репутацију аутентичног родољуба, многи сматрају да представљате снажну спону између државе, Цркве и народа, како гледате на досадашњу сарадњу Цркве и државе, да ли мислите да има простора за још чвршћу и бољу сарадњу?
- Довољно је рећи да сам верујући човек, верник наше Српске Православне Цркве и поштовалац свих традиционалних цркава и верских заједница. Сарадњу државе и Цркве можда најбоље илуструје чињеница да су, на пример, војни свештеници били само празна форма и могућност до доласка Александра Вучића на место министра одбране. Тада је верска служба суштински заживела у нашој Војсци, ја сам касније добио прилику да додатно помогнем њен развој. На свим дужностима које сам обављао трудио сам се да једноставно поштујемо свештенство и верни народ и будемо отворени за оно што Црква има да нам поручи. Тако смо вратили обележавање славе Града Новог Сада уз учешће и благослов Епархије бачке. Тако и данас веома озбиљно схватамо све поруке које долазе из Цркве о духовним, моралним и етичким питањима у нашем друштву. Свакако да увек има простора да се сарадња продуби, јер је деценијама нарушавана и ми неке односе обнављамо после више генерација. Трудићу се током мандата да их заиста ојачамо и ударимо темеље и за сарадњу будућих генерација духовника и државника.
* Како посматрате друштвено политички и међународно безбедносни контекст, да ли сматрате да се против Србије води специјални рат?
- Већ сам, у великој мери, одговорио на ово питање, у смислу мог виђења међународног контекста. Што се тиче "специјалног рата", мислим да никада није ни престајао, а да смо га само постајали свесни када се појави неко попут Александра Вучића, који својим ставом, резултатима и вештином истера на чистац многе нечасне и злонамерне ствари које се предузимају против Србије, зато што ти напади пре свега иду ка њему, као државнику који јача Србију и подиже је из клечећег става у ком смо предуго били.
* Како би Србија требала да се постави у односу на чињеницу да се против ње води специјални рат, да ли мислите да је могуће говорити о специјалној одбрани Србије?
- Политика Александра Вучића најбоља је "специјална одбрана". То је политика одважности, али и мудрости. Чврстине али и флексибилности. Политика бирања битака и раздвајања битног од небитног. Лично се трудим да следим такав приступ и сагледам све значајне догађаје, претње, понуде, тврдње и поруке које нам се упућују, да би наша реакција увек била у корист Србије и у служби њене одбране.
* Недавно је одржан Свесрпски сабор, донета је и Декларација, потписани су многи важни документи... Да ли сте мишљења да смо у менталном смислу превазишли Дрину као границу која је деценијама раздвајала српски народ?
- Данас можемо да кажемо да се суштински остварује јединство Срба са обе стране те судбоносне реке. Једна од ствари из Декларација која заиста то лепо илуструје је обавезивање на упућивање школских екскурзија из Србије у Српску и обрнуто и посвећеност бољем упознавању младих људи и стварању практичног искуства заједништва српског народа. Дрина остаје државна граница Србије и Босне и Херцеговине, али неће и не може бити линија која вештачки раздваја српски народ у духовној, културној, економској, развојној и свим другим сферама које живот значе.
* Иза Вас и иза странке чији сте председник стоји преко десет година испуњених обећања, баш из тог разлога, зато што Вас сматрају за човека и од речи и од дела, занима нас како видите Србију 2027. године?
- Видим је у миру и са степеном благостања који није имала ни у митологизованом социјализму. Као земљу у коју се људи враћају, јер виде да је место из ког су отишли другачије. Да је повезано са привредним и друштвеним центрима аутопутевима и брзим пругама, да је доступна квалитетна здравствана заштита и образовање, савремене технологије, радно место за све који желе да раде и могућности за покретање сопственог посла. Да је безбедна. Земља могућности и будућности.
* У кампањи сте посебну пажњу посветили женама, шта ћете предузети у циљу побољшања статуса жена у Србији?
- Законски оквири који се тичу положаја жена у нашем друштву су добри. Наш задатак је да их спроводимо, да јачамо свест о разноврсним и драгоценим улогама које жене имају у Србији. Посебно је данас тешко женама које желе да се остваре као мајке и ту своју потребу и насушну потребу сваког друштва и народа, ускладе са савременим темпом живота и рада. Много смо учинили да подржимо жене и радићемо и даље да нађемо нове начине да им помогнемо. Морамо имати нулту толеранцију за све видове насиља против жена и деловати снажно кроз проактивне и превентивне политике, али и максимално ефикасне санкције према насилницима и заштиту свих жена које су угрожене.
* Господине Вучевићу, низали сте најодговорније државне функције, на челу сте највеће странке, а од сада сте и премијер Србије, стога нас занима шта за Вас значи и предстваља појам "ПОРЕДАК"?
- Појам поретка доживљавам пре свега као правник. Наука и пракса права је примењена логика – низање чињеница, појмова, појава и мисли по одређеном реду, смислу и складу. Поредак можемо најбоље дефинисати ако погледамо шта влада тамо где њега нема – неред, неизвеност, несигурност, све саме негације. Суштина политике од памтивека је управо осмишљавање, успостављање и одржавање поретка. Можемо разматрати и бирати какав ће тај поредак бити, али га морамо имати.
Извор: "Поредак"